3D TV öldü: Sony ve LG üretimi durduruyor

3D TV öldü

3D TV teknolojisi beklendiği üzere yavaş yavaş son buluyor. Önemli üreticilerden Sony ve LG, TV’lerine artık 3D koymayacak.

3D TV modelleri ilk çıktığında büyük ses getirmiş ve “geleceğin” önemli teknolojilerinden biri olması bekleniyordu. Ancak 3D TV modellerinin birbirlerinden farklı deneyim sunması, baş ağrısı gibi şeylere neden olması ve diğer sebeplerden ötürü “tutmayan” bir teknoloji olarak tarihte yer etti.

Beklendiği üzere 3D TV teknolojisi yavaş yavaş ölüyor. En önemli üreticilerden olan Sony ve LG, artık TV’lerinde 3D özelliğine yer vermeyeceğini açıkladı. Konuyla ilgili konuşan LG Ürün Geliştirme Müdürü Tim Alessi,3D teknolojisi ev TV tüketicileri tarafından hiçbir zaman global olarak benimsenmedi ve yeni bir TV alırken anahtar etken olmadı” diyor. Ayrıca AlessiSatın alma sürecinde 3D teknolojisinin önemli bir yeri yok, kullanım oranları da yüksek değil. Bu nedenle 3D desteğini 2017 itibarıyla çekip bunun yerine HDR gibi teknolojilere yöneleceğiz” sözlerine de yer verdi.

2010 yılı itibarıyla üreticilerin, kanal sahiplerinin ve programcıların Avatar filmiyle beraber balıklama daldığı 3D teknolojisi, sinema salonlarında başarıya ulaşsa da aynı durum ev kullanıcıları için geçerli olmadı. Artık birçok üretici 3D teknolojisine sadece bir “yan” özellik olarak yer veriyor ve 3D yayıncıların da birbir azaldığını görüyoruz. Örneğin ESPN geçtiğimiz yıl kendi 3D kanalını kapatmıştı.

Şu anda yeni bir TV alırken çözünürlük, HDR, Wide Color Gamut gibi teknolojilere bakıldığını biliyoruz. Üreticilerin de bu yıl odaklandığı konular bu ve benzer teknolojiler olacak. 3D teknolojisinin ise yavaş yavaş yok olacağını söyleyebiliriz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here