Alcatel VISION ve Alcatel 360 sanal gerçeklik cihazları tanıtıldı

Alcatel VISION ve Alcatel 360 karşınızda. Alcatel, all*in-one sanal gerçeklik (VR) deneyimi sunan ilk küresel akıllı telefon markası oldu.

Berlin’deki IFA 2016 fuarı TCL Communication’ın dünyanın en yenilikçi dört 360° kamera üreticisiyle kurduğu yeni iş birliklerini duyurmasına da sahne oldu. VISION, dünyanın ilk uygun maliyetli all-in-one mobil ev eğlencesine yönelik sanal gerçeklik cihazı olma özelliğini taşıyor. VISION, gözlüklü ya da gözlüksüz olunduğu halde iki-üç saat kadar rahatlıkla giyilebiliyor. Böylelikle bir müzenin sanal gerçeklik turu ya da en sevilen filmi izlemek için yeterli süre oluşuyor. İster bir müzik sevdalısı, ister tutkulu bir oyun sever olsun VISION’un üstün VR eğlence becerilerinden her kullanıcı faydalanabilecek.

TCL Communication, VISION kullanıcılarına önceden yüklenmiş içerikler ve donanımlar sunma adına Jaunt VR, Magic Interactive Entertainment ve Fraunhofer ile iş birliğine gitti. İş birlikleri sayesinde VISION kullanıcıları cihazlarının gelişmiş becerilerinden anında faydalanmaya başlayabilecek ve daha iyi deneyimler yaşayabilecekler.

alcatel-vision-sanal-gerceklik-gozlugu

Jaunt VR, kullanıcılara özel ve gerçekçi 360° stereo video deneyimi sunan sinematik VR ayrıcalığını getiriyor. VISION, VR oyunları sevenler için Magic Interactive Entertainment’ın VR için tasarlanan P2P modlu oyunu BattleBlock’ı içerisinde barındırıyor. Fraunhofer ise VR teknolojisini destekleyen sarmalayıcı bir ses çözümü sunuyor. Çözüm, normal şartlarda etrafa bakıldığında duyulan gerçek zaman seslerine mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor.

Alcatel 360 Kamera ise, isminden de anlaşıldığı gibi her iki modelde de bulunan, kullanımı kolay 360°  bir kamera. Her iki modelde de kamera çift 210° balık gözü lens ile donatılmış bulunuyor. Biri kredi kartının yarısı boyutundaki dikdörtgen biçiminde, diğeriyse bozuk para büyüklüğünde yuvarlak bir şekle sahip. Kompakt, hafif ve tak-çalıştır özellikli Alcatel 360 Kamera kullanıcıların içerikleri kaydetmelerini, ön izlemelerini gerçekleştirmelerini ve doğrudan akıllı telefonlarına yüklemelerini sağlıyor.

alcatel-360-kamera

Alcatel 360fly, ALLie Camera, Arashi Vision (Insta 360 4K) ve Primesom (Nico360) olmak üzere dört adet 360°  kamera üreticisi ile yeni iş birlikleri kurdu. İş birlikleri Alcatel kullanıcılarına daha ilginç ve çeşitli özellikler sağlayacak. Bunların arasında dış mekanda darbelere karşı dayanıklılık, iç mekanda her zaman etkin olma ve kurumsal seviye yer alıyor.

Mobil VR taahhütleri

Alcatel bu yılın başlarında tanıttığı akıllı telefonu IDOL 4S ile Sanal Gerçeklik teknolojisini kutulayan ve akıllı telefon ile birlikte bir VR başlığı sunan ilk cep telefonu markası olmuştu.

Yeni VR ürünleri ve iş birlikleri şirketin mobil CR ve 360° kamera endüstrisine olan bağlılığını gösterirken, şirketin müşterilere en son teknolojileri uygun fiyatlarla sunma stratejisi ile de paralellik gösteriyor.

alcatel-idol-4s

TCL Communication Başkanı Nicolas Zibell, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Sanal Gerçeklik yeni büyük bilişim platformu olarak dünyayı deneyimleme şeklimizi değiştirecek. Bu alana adeta balıklama dalmamızın sebebi de bu. Yeni mobil CR cihazımız ve 360° kameramız teknolojinin dünyayı değiştirebileceğine inanan ve bu değişimin bir parçası olmak isteyenler için geliştirildi.”

VISION: Hareket özgürlüğünü yaşayın

VISION, tüketicilerin IMAX formatındaki bir film deneyimini kendi evlerinde yaşamalarını sağlayan all-in-one kablosuz mobil bir cihaz.

VISION, bir akıllı telefona ya da bilgisayara bağlı bir cihaz değil. Kullanıcılar VR ortamlarını keşfederken gündelik yaşamdaki gibi doğal hareket edebiliyorlar. VISION çok çabuk şarj oluyor ve bu sayede kesintileri en düşük seviyeye indiriyor. VISION, ergonomik tasarımı sayesinde kolayca giyilebiliyor ve 120 derece alan görüşü sayesinde (bu kategorideki en geniş görüş açısı) sanal dünyalarda gerçekçi bir gezinti sunuyor.

alcatel-vision-sanal-gerceklik

VISION, yalnızca 17 milisaniyelik gecikme süresiyle kendi kategorisinde yine en önde. Düşük gecikme, sanal bir dünyada bulunma illüzyonunun en önemli unsurlarından biri olmanın yanında baş dönmesini de engelliyor. İki renk seçeneğiyle sunulan VISION miyop derecesine göre ayarlanabiliyor ve bu sayede cihazı kullanırken lens ya da gözlük kullanma gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Alcatel 360 Kamera: Tak-Çalıştır, yarat ve paylaş!

Alcatel 360 Kamera ile herkes bir VR film yönetmeni olabiliyor. Zira orijinal içerikler üretip VISION’da ve diğer Alcatel VR ürünlerinde bu içerikleri izlemek çok kolay oluyor.

Her iki modelde de bulunan Alcatel 360 kamera cepte bile rahatlıkla taşınabiliyor. Daha ince biçimli dikdörtgen model en kompakt seçenek olarak öne çıkıyor. Yuvarlak şekilli tasarım ise film yapım dilini taklit ederek 360° çekim hissiyatını en yüksek seviyeye çıkarıyor.

alcatel-360

Çift 210° balık gözü lens ile donatılan Alcatel 360 kamera IDOL 4, IDOL 4S ya da POP 4S akıllı telefonların mikro USB bağlantı noktalarına kolaylıkla takılabiliyor.

Film çekmeye yeni başlayanlar yalnızca birkaç basit adımda VR videolar oluşturabiliyor ya da 360° fotoğraflar çekebiliyorlar. Süper geniş açılı lens sayesinde grup özçekimleri şimdi çok daha kolay.

360° Kamera iş birlikleri 

Alcatel, tamamı akıllı telefon uyumlu 360° kamera üreticisi olan 360fly, ALLie Camera, Arashi Vision ve Primesom ile kurulan iş birlikleriyle 360° kamera sektörünü daha da fazla sahipleniyor.

TCL Communication bu iş birlikleriyle tüketicilerin VR içeriği üretmelerini ve paylaşmalarını keyifli ve kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Şirket ve iş ortakları ortak iletişim, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine imza atacak. İş ortaklarına ait ürünler, TCL/Alcatel IFA stantlarında görücüye çıkacak. Sunulan kameralar arasında 360fly 4K, 360fly HD, ALLie Camera, Insta360 4K veNico360 yer alıyor.

ALLie Camera Başkanı Dmitry Kozko, iş birlikleri hakkında şunları söylüyor: “Alcatel gibi önde gelen ve yenilikçi bir mobil endüstri markası ile iş birliği kurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. 360° ve VR içerikleri cihazlarına entegre ederek pazarda çok önemli bir adım atıyorlar. Dünyanın her yanındaki tüketicilere olabilecek en iyi 360° ve VR deneyimlerini sunma adına onlarla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz. Tüketicilere gerçek anlamda 360° bir deneyimi canlı yayın ve 7/24 izleme ve kayıt ile sunma alanındaki tek iş ortağı olmaktan da ayrıca onur duyuyoruz.”

360-fly-camera

360fly CEO’su Peter Adderton ise şunları söylüyor: “360 kamera alanındaki kesin yenilikçi ve lider pozisyonumuzu korurken, bu büyüyen dikey alanda TCL Communication ile kurduğumuz ortaklıktan heyecan duyuyoruz. Bu sektörde gerçekten çok büyük bir potansiyel var ve ortak çabalarımızla büyük işler başaracağımız konusunda iyimseriz.”

Arashi Vision CEO’su Jingkang Liu Jingkang’ın görüşleri şöyle: “İnsanların gerçekçi deneyimler yaşayıp bunları paylaşmak istediği bir çağa giriyoruz. 360° VR teknolojisi üreterek insanların bunu daha kolay yapmalarını sağlıyoruz. TCL Communication ile olan iş birliğimiz daha fazla hedefi erişilebilir kılma adına çok büyük bir adım.”

Gelecek vizyonu

Şirket, VISION, Alcatel 360 Kamera ve teknoloji ortaklıklarıyla en güncel teknolojiyi geniş bir tüketici kitlesine sunma vizyonuna bağlılığını sergiliyor. TCL Communication başkanı Nicolas Zibell, şu eklemeyi yapıyor: “TCL Communication kararlı araştırma ve tasarım kaynaklarıyla sanal gerçeklik teknolojisine uzun vadeli bir bağlılık gösteriyor. Bu alanda dünya lideri olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.