AMD, FreeSync 2 teknolojisini duyurdu

FreeSync 2

FreeSync 2 teknolojisi resmi olarak tanıtıldı. Bununla birlikte HDR teknolojisi PC monitörlerine taşınıyor.

AMD, görüntü yırtılmalarının önüne geçen ve oyunculara önemli avantajlar getiren FreeSync teknolojisini yeniledi. FreeSync 2, HDR desteğini bilgisayar monitörlerine taşıyor ve birçok noktada önemli iyileştirmeler sunuyor.

Yapılan iyileştirmelere geçmeden önce AMD‘nin ilk FreeSync ile neler yaptığına bakalım. Geçtiğimz yıl 20 monitör firmasıyla işbirliği yapan ve 121 adet FreeSync destekli modelinin sunulmasını sağlayan AMD, bu noktada rakibi G-Sync’e göre daha ulaşılabilir oldu.

Bu modeller arasından en çok satılan ürünler ise BenQ XL2540, Acer XF270HU ve Samsung C34F791 modelleri oldu.

FreeSync 2

FreeSync 2 teknolojisine geri dönecek olursak HDR tarafında önemli iyileştirmelerin olduğunu görüyoruz. Mevcut HDR taşıma formatlarının genellikle oyuncular için yüksek gecikme sürelerine sahip olması yeni geliştirmeler ile çözülüyor. Artık iş yükü Radeon GPU‘ya aktarılıyor ve böylece düşük gecikme süresi elde ediliyor. Bu noktada sRGB‘ye oranla iki kat daha yüksek parlaklık ve renk skalası sunulduğunu da belirtelim.

Kullanılabilirlik tarafında da şu an FreeSync destekleyen tüm ekran kartlarının FreeSync 2 teknolojisini de destekleyeceğini belirtelim. Ancak teknolojinin duyurulmasına rağmen AMD tarafından FreeSync 2 teknolojili ürünlerin ne zaman görülebileceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

 

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here