AMD ve Oracle ortaklığıyla AMD EPYC İşlemci Tabanlı Bulut Altyapısı duyuruldu

Oracle OpenWorld 2018 etkinliğinde AMD, Oracle Bulut Altyapısında ilk AMD EPYC işlemci tabanlı sistemini duyurdu.

Bu açıklamayla beraber Oracle, AMD EPYCTM işlemciler üzerinde Bare Metal sürüme sahip en büyük kamuya açık bulut sağlayıcısı oldu. AM EPYC işlemci tabanlı “E” serisi bare metal sistemlerle liderlik ediyorken, Standart “E2” ise serideki ilk katman tipi olarak satışa sunulmuş durumda. 0.03$/Çekirdek saatiyle AMD EPYC katmanı, rakip tarafından sunulan genel amaçlı katmanlara göre ortalamada %66’ya kadar daha az maliyetli ve kamuya açık herhangi bir bulutta bulunan en iyi fiyat/performans oranını sunuyor.

Oracle Bulut Altyapısı Kıdemli Başkan Yardımcısı Clay Magouyrk konuyla ilgili “AMD katmanının çıkışıyla Oracle, müşterilerine en iyi değer ve performansı sunmaya odaklı olduğunu bir kez daha gösterdi. 269GB/Sn’den daha yüksek hızla AMD EPYC platformu, kamuya açık herhangi bir bulut katmanındaki en yüksek bellek bant genişliğini sunuyor. Yükseltilmiş performansla birleşince bu maliyet avantajları, müşterilerin buluta geçişlerinde IT için harcadıkları her bir doların etkisini maksimuma çıkarıyor.” dedi.

Bare Metal ile birlikte bir, iki, dört ve sekiz çekirdekli VM Shape’ler de yapılan açıklama ile duyuruldu. Bu yeni ürünler, AMD EPYC işlemcilerle gelen endüstri lideri çekirdek sayısı, bellek bant genişliği, I/O sayısı ve güvenlik özellikleriyle donatıldı. Genel amaçlı bulut bilişim iş yükleri için ideal gücü sunarken, Oracle uygulamalarını da destekliyorlar.

AMD Veri Merkezi ve Gömülü Çözümler İş Grubu Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Forest Norrod ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Oracle’ın bulut çözümlerine AMD EPYC işlemcileri eklemesinden dolayı çok mutluyuz. EPYC işlemciler daha fazla çekirdek, daha fazla bant genişliği ve sıra dışı kararlılık sağlıyor. Bu da bulut yerleşimleri için liderlik anlamına geliyor. Kurumsal uygulamalarını bulut üzerinde çalıştıran Oracle müşterileri için mükemmel. Oracle ile yaptığımız çalışma, EPYC işlemcilerin benzersiz tasarımını, bulut kullanıcıları için gözle görülür bir fiyat/performans avantajı sağlamasıyla öne çıkarıyor.”

Sunucu başına 64 çekirdek ve karşılaştırılabilir x86 örneklerinden yüzde 33’e kadar daha fazla belle kanalı ile Standart E2, daha yüksek sayıda çekirdek ve bellek bant genişliği gerektiren veri analitik iş yükleri için idealdir. Hadoop ekosistemi içerisinde AMD, Cloudera, Hortonworks, MapR ve Transwarp gibi birçok lider servis sağlayıcıyla ortaklığa sahiptir. 10TB’lık tam bir Terasort’ta AMD, diğer x86 örneklerine göre maliyette yüzde 40’a kadar tasarruf sağladığını göstermiştir.

HPC ortamında ise EPYC’in yüksek bellek bant genişliği, hava durumu modelleme, sayısal akışkan dinamiği, havacılık ve otomotiv üretiminde simülasyon ve çarpma analizi ile petrol ve gaz keşfi gibi kullanım senaryolarında, müşteriler için muhteşem bir üründür. 14M cell Fluent CFD (sayısal akışkan dinamiği) simülasyonunda EPYC işlemci tabanlı sistemler, toplam maliyette yüzde 30’a kadar azalma sağlamış, aynı zamanda toplam çalıştırma süresinde de azalma göstermiştir.

Bu sistemler genel olarak Oracle Bulut Altyapısı’nın ABD’nin Doğu-Ashburn bölgesinde bulunmaktadır. Ekim ayının sonunda Londra’da, yılın sonlarına doğru da diğer ABD ve Avrupa bölgelerinde mevcut olacaktır.

Ek Kaynaklar

AMD veri merkezi gelişmelerini Twitter üzerinden @AMDServer hesabından takip edebilirsiniz.

Cihaz.TV‘yi FacebookTwitterGoogle+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here