AMD Radeon Pro SSG, 1 TB hafızalı profesyonel ekran kartı

AMD Radeon Pro SSG, 1 TB'a kadar dahili hafıza sunan ilk ekran kartı olarak kayıtlara geçti - CihazTV

AMD Radeon Pro SSG profesyonel ekran kartı, iki adet PCI 3.0 M.2 yuvası içeriyor ve toplamda 1 TB SSD ile çalışıyor

Oyun dünyası, geniş bellekli kartların ne kadar gerekli olduğunu tartışıp duruyor. Birçok oyuncu, 8 GB ve üzeri bellekle donatılan grafik kartlarının oyunlar için gereksiz olduğunu iddia ediyor. Profesyonel kullanıcılardaysa durum tam tersi. Sinema kalitesinde 3D render alırken, ne kadar fazla video belleğe sahipseniz o kadar rahatsınız. AMD Radeon Pro SSG, profesyonel kullanıcıları GB hesabından kurtararak TB düzeyinde hafızaya kavuşturuyor.

AMD’nin şimdiye dek geliştirdiği en yüksek video bellekli ekran kartı, FirePro S9170’ti. 32 GB GDDR5 yongaları içeren ürün, sunucularda ve profesyonel bilgisayarlarda kullanım buluyor. Şimdi krallığını ilan etme sırası, 1 TB’a kadar dahili SSD kullanma imkanı sunan Radeon Pro SSG’ye geldi. Kartın detaylı teknik özelliklerinin henüz ilan edilmediğini peşinen belirtelim. Bu ürüne dair ortaya çıkan detayların tümü AMD’nin sunumunda duyurulanlardan ibaret.

AMD Radeon Pro SSG
Radeon Pro SSG, içerdiği 2 adet M.2 yuvasıyla 1 TB’a kadar hafızaya kavuşuyor.

Şimdilik ürüne dair söylenenler şunlardan oluşuyor. Radeon Pro SSG, Polaris 10 GPU tabanlı. Aynı grafik işlemcinin RX 480’de de kullanıldığını görmüştük. Ürünü sıradan çözümlerden farklı kılan özelliği, dahili PCIe adaptörü ve iki M.2 yuvası içermesi. Bu sayede kullanıcılar karta tampon bellek olarak toplamda 1 TB’a kadar SSD kullanabiliyor. Bu denli geniş bellek, içeriklerin yerel bellek ve depolamaya aktarılmadan doğruca GPU içinde işlenmesini sağlıyor.

Bu ürünün şimdiye dek satılan en pahalı grafik kartlarından biri olduğunu da belirtelim. Profesyonellere hitap eden kartın fiyatı tam 9999 dolar. Kullancıılar ekran kartı satın almaları karşılığında 10 yıl boyunda garantiye sahip olacaklar.

AMD Radeon Pro SSG'ye 10000 dolar ödemek istemeyenler, Pro WX 7100'ü tercih edecekler - CihazTV
Pro SSG’ye 10.000 dolar ödemek istemiyorsanız, şansınızı Pro WX 7100 ile deneyin.

Yapılan sunumda, üst düzey bir sistemin 8K videoyu ilerletirken 17 fps elde ettiği görülüyor. Aynı sisteme Pro SSG yerleştirildiğinde, sürükleme hızı 30 fps’e yükseliyor. AMD yetkilileri 90 fps’e kadar akıcı performansın mümkün olduğunu belirttiler.

AMD Radeon PRO SSG'nin sunumunda WX 5100 ve WX 4100 profesyonel grafik kartları da tanıtıldı. - CihazTV
AMD, daha sade çözümler arayanlar için iki profesyonel kart daha geliştirdi.

 

Pro SSG’ye 10.000 dolar ödemek istemeyenlere “ekonomik” çözümler

Sunumda ayrıca, SSG’den daha ekonomik diğer profesyonel AMD ekran kartlarına da yer verildi. 1000 dolardan ucuza satılacağı söylenen Radeon Pro WX7100, 32 işlem birimi, 8 GB 256-bit GDDR5 bellek üretiyor. Daha düşük düzeydeki WX5100, 28 işlem birimi ve aynı miktarda video bellek sunuyor. Son olarak WX4100, 16 işlem birimiyle ve 4 GB 128-bit GDDR5 bellekle iş istasyonlarına güç vermeyi vaat ediyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here