AMD Ryzen 3000 ve EPYC İşlemciler Intel’i Tehdit Ediyor

3. Nesil AMD Ryzen Masaüstü İşlemcileri Tanıtıldı

Performans açısından liderlik koltuğunu AMD’ye kaptırmamaya çalışan Intel’in işi bu kez çok zor. AMD Ryzen 3000 serisi bomba gibi geliyor.

AMD firması geçtiğimiz günlerde Ryzen 3000 serisi işlemcilerini, RX 5000 serisi Navi tabanlı grafik işlemcilerini ve EPYC adlı sunucu odaklı üst düzey işlemcilerini tanıtmıştı. Üretim teknolojisini 7nm seviyesine çekmeyi başaran AMD, yapılan analizlere göre Intel’e zor günler yaşatmaya hazırlanıyor. Wall Street analisti Kevin Cassidy’nin yaptığı açıklamalara göre AMD’nin gerek teknoloji, gerek performans, gerekse borsa gidişatı konusunda Intel’i geride bırakması işten bile değil.

İlginizi çekebilir: Palit GeForce GTX 1660 Ti Dual incelemesi ve oyun testleri

AMD yeni nesil Ryzen 3000 işlemcileri ve RX 5000 serisi ekran kartlarıyla sadece daha yüksek performans sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda güç tüketimini de azaltacak. Bu yıl içerisinde 7nm teknolojisiyle yonga üretim planı olmayan Intel 10nm seviyesinde kalacak. Bu da uzun yıllardır süregelen rekabette AMD’nin yeniden liderlik koltuğuna oturmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Yeni nesil AMD Ryzen 3000 serisi işlemciler 7 Temmuz 2019 tarihinde piyasaya sürülmüş olacak. Computex 2019 etkinliğinde tanıtılan bu yeni nesil işlemcilerin detaylarına bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.