Android 6.0 Marshmallow, 7 ayda ne kadar yayıldı?

Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi 7 ay içinde akıllı telefonların yüzde kaçına ulaştı?

Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi, hizmete girmesinin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen %10 dağıtım oranına zor ulaştı

Android platformunun en güncel sürümünün cihazlara ulaşma süreci devam ediyor. Android 6.0 Marshmallow, yayındaki 7. ayının sonunda ekosistemin onda birine ulaştı. Google istatistiklerine göre bu işletim sistemi sürümü piyasadaki cihazların %10,1’ine ulaşmayı başardı.

Platformun en güncel versiyonu, içerdiği faydalı özelliklere rağmen son derece yavaş yaygınlaşıyor. Güncellemenin yaygınlaşma hızının bu kadar düşük olmasının birçok nedeni bulunuyor. Örneğin çoğu cihaz, satışa sunulmasının 2 yıl sonrasında bir daha güncellenmemek üzere unutuluyor. Bunun yanında, akıllı telefonlarının yavaşlamaması için güncellemeden kaçınan kullanıcıları da hesaba katmalıyız.

Android 6.0 Marshmallow işletim sisteminin dağıtım oranı 7 ay içinde ne kadar değişti? CihazTV

Tüketicilerin çoğu eski cihazlarından kolay kolay vazgeçmiyor. Bu sebeple Froyo ve Gingerbread gibi en eski Android sürümleri kullanım oranı sıralmasındaki varlığını sürdürüyor. Google’ın bugüne dek yayımladığı güncellemelerin listesi ve kullanım oranları aşağıdaki gibi sıralanıyor. Dağıtım oranı %0.1’den düşük olan versiyonlar sıralama dışı bırakıldı.

Android sürümlerinin kullanım oranları

  • 2.2 Froyo %0.1
  • 2.3.3 – 2.3.7 Gingerbread %2,0
  • 4.0.3 – 4.0.4 Ice Cream Sandwich %1,9
  • 4.1.x – 4.3 Jelly Bean %18,9
  • 4.4 KitKat %31,6
  • 5.0 – 5.1 Lollipop %35,4
  • 6.0 Marshmallow %10,1

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here