Apple iPhone 8, uzak mesafeli kablosuz şarj teknolojisini taşıyabilir

Apple iPhone 8, kablosuz şarj teknolojisinin zirveye taşındığı akıllı telefon olabilir

Apple, akıllı telefon sektörünün en fazla ürün satan markası olmasa da en çok geliri elde etmeyi başarıyor. Şirketin başarısının ardındaki temel neden, yeni teknolojilerin güvenilir derecede gelişmesini bekleyen sabırlı tutumudur. Nitekim şimdiye dek pek çok şirket kablosuz şarj teknolojisi içeren akıllı telefon piyasaya sürerken Apple beklemeyi tercih etti. Fakat bekleyişin son demlerine gelmiş olabiliriz. Şimdiye dek hiçbir markanın yaygın olarak başarıya ulaştıramadığı bu şarj teknolojisinin 2017 model Apple iPhone 8 (iPhone 7s) modelinde görüleceği söyleniyor.

Yılbaşında, iPhone 7’nin Android ve Windows Phone cihazların izinden giderek kablosuz şarj teknolojisini sunacağı öne sürülmüştü. Fakat sonrasında bu planların iptal edilerek bir sonraki nesilde denenmek üzere rafa kaldırıldığı belirtilmişti.

Apple iPhone 8 veya 7s adıyla anılacağı tahmin edilen 2017 model cihazın kablosuz şarj teknolojisine sahip olacağı söyleniyor.

Aslına bakarsanız Apple, yakın alan etkileşimiyle çalışan şarj sistemlerine ilgisiz değil. Şirket, ilk iPhone modelinden bu yana manyetik rezonans ve kablosuz enerji iletimi gibi alanlarda çalışıyor. Nitekim 2011 yılında ünlü markanın WiTricity adlı kablosuz güç şirketini satın almakla ilgilendiği iddia edilmişti.

Apple iPhone 8’de kullanılacak olan kablosuz güç sisteminin şimdiye dek gördüklerimizden daha farklı olacağı söyleniyor. İddiaya göre bu sistem, akıllı telefonun şarj platformuna temas etmesini gerektirmeyecek. Şimdiye dek tüketiciye sunulan kablosuz güç teknolojilerinin hiçbirinde bu kadar uzak mesafeden enerji aktarıldığı görülmemişti.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.