Cep Telefonlarına ÖTV Zammı Geldi

Cep Telefonlarına ÖTV Zammı Geldi

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile gelen ÖTV zammı, cep telefonu almak isteyenlerin üzülmesine sebep olacak. Kayda değer seviyede fiyat artışlarına hazır olun.

Türkiye’de cep telefonu almak günümüz ekonomisinde epey zor bir işti. Görünen o ki artık daha da zor olacak. Bugün Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile değişikliğe gidilen ÖTV oranları neredeyse iki kat artırıldı. Tüm cep telefonlarında %25 seviyesinde olan ÖTV oranları, vergi matrahı 640 TL ile 1500 TL arasında değişen telefonlarda %25’ten %40’a, vergi matrahı 1500 TL’yi aşan cep telefonlarında ise %50’ye yükseltildi.

Kayda değer fiyat artışlarına hazırlıklı olun

Bugünden itibaren yürürlüğe giren ÖTV zammı ile akıllı telefonların fiyatlarında kayda değer fiyat artışları olacaktır. Özellikle orta ve üst segment akıllı telefonlarda bu fiyat artışını fazlasıyla hissedeceğiz gibi görünüyor.

Örnek vermek gerekirse şu an piyasaya 2000 TL vergi matrahı ile girecek olan bir cep telefonu ÖTV ve diğer vergiler eklendiğinde 3550 TL olacak. Bu doğrultuda fiyatların ciddi miktarda yükseleceğini tahmin etmek zor değil. Bakalım akıllı telefon üreticileri bu zamları indirim paylarını kullanarak yumuşatabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here