Chrome 56 çıktı: daha hızlı, daha güvenli

Chrome 56

Chrome 56 sürümü kullanıcılarla buluştu. Yeni sürüm ile birlikte gelen tüm yenilikler haberimizde.

Chrome 56 sürümü bugün itibarıyla Windows, Mac, Linux ve Android işletim sistemi için çıktı. Geliştiriciler için birçok yeni özellik, kullanıcılar için daha hızlı sayfa yükleme ve daha efektif bir performans sunan Chrome 56, şifrelerinizi toplayan ancak HTTPS kullanmayan web siteleri için de yeni bir güvenlik uyarısı barındırıyor.

1 milyar kullanıcısı ile en çok tercih edilen internet tarayıcısı ünvanına sahip Chrome, bildiğiniz gibi yıllardır fazla RAM tüketmesi ve performanslı çalışmaması gibi etkenlerden dolayı eleştiriliyor. Bu sorunları Chrome 56 sürümüyle önemli derecede çözdüğü iddiasında olan Google, ayrıca güvenlik noktasında da yeniliklere gitti.

Chrome 56 güvenlik

Yeni sürüm ile beraber şifre veya kredi kartı bilgisi toplayan HTTP sayfaları, adres çubuğunda “Güvenli Değil” etiketiyle birlikte görülüyor. HTTPS kullanan web sitelerinde ise yeşil renkli “Güvenli” vurgusunu yine adres çubuğunda görebiliyoruz.

Öte yandan performans tarafında ise sayfa yüklemede önceki sürümlere göre %28 daha hızlı bir sayfa yüklenmesinin vadedildiğini belirtelim. Bununla birlikte Android, Mac ve Chrome OS için Web Bluetooth API desteğini sunmaya başlayan yeni sürüm, web sitelerinin BLE (Bluetooth Low Energy) cihazlarının kullanımına imkân tanıyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here