Çin Medyası iPhone Kullanımını “Utanç Verici” Olarak Nitelendiriyor

ABD ile Huawei arasındaki mücadele iyiden iyiye ABD-Çin ticari savaşına dönüştü. Çin medyası halkın iPhone kullanmaması için kampanya yapıyor.

Son üç yıldır Apple’ın Çin’de hızla pazar payı kaybettiği biliniyordu. Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi markaların hızlı yükselişiyle birlikte Çin’de iPhone kullanımı çok ciddi miktarda azalmıştı. Apple’ın ve ABD’nin göz bebeği konumundaki iPhone’un Çin’deki hızlı düşüşünün ardından belki bir tesadüf belki de bir misilleme olarak Huawei’ye ABD yasağı gelmişti. Gündem bu yasakla çalkalanırken Çinliler bu hamleyi kendi ülkelerine yapılmış bir ticari saldırı olarak görmeye başladı. 9to5mac’in haberine göre Çin’de iPhone kullanmak “utanç verici” olarak nitelendirilmeye başladı.

İlginizi çekebilir: Oppo Reno Türkiye’de satışa çıktı

Çin medyasından “Apple’a Boykot” çağrısı

Çin Medyası iPhone Kullanımını "Utanç Verici" Olarak Nitelendiriyor

Huawei’ye yapılanların ardından Çin medyasında hızla yayılan haberler ve söylemler “Apple’ı boykot edin” çağrısına dönüştü. Huawei’nin ABD’de satılmaması Çinli devi ne kadar etkiler bilemiyoruz ama Apple’ın iPhone’larının Çin’de ilgi görmemesi ABD için de Apple için de çok büyük önem taşıyor. Yaklaşık 4 ay sonra yeni iPhone modellerini tanıtacak olan Apple için milyarlarca kişiden oluşan nüfusa sahip Çin fırsatı yavaş yavaş kaybolup gidiyor.

ABD’nin Huawei’ye yaptığı baskı belki Çinli firmanın geleceğini kötü şekillendirebilir ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki Apple’ın neredeyse tüm üretimi Çin’de gerçekleşiyor. Bakalım iki dünya devi arasındaki ticaret savaşları teknoloji gündeminde daha neler duymamıza sebep olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here