FM radyoyu sonlandıran ilk ülke Norveç oldu

Norveç, FM radyodan vazgeçen ve sadece dijital yayın yapmaya başlayan ilk ülke oldu.

Norveç bugünden itibaren analog radyo yayınını durdurdu ve sadece dijital radyo yayını yapmaya başlayan ilk ülke oldu. Bu sabah itibarıyla ülkenin Bodø şehrinden başlayarak yürürlüğe giren bu karar, yıl sonu itibarıyla tüm ülkede aktif olacak.

1995 yılından beri analog ve dijital radyo yayını sunan Norveç, Kültür Bakanlığı’nın almış olduğu karar neticesinde analogu bırakıyor. Alınan kararın sebei ise eski formatları destekleme maliyetinin artık mantıksız olması.

Her ne kadar tüm dünyada eninde sonunda analog yayının sonlanacağı düşünülse de, Norveç halkının önemli bir kısmı bu karardan memnun değil. Çünkü halkın büyük bir kısmı henüz bu değişime teknolojik olarak hazır değil. Örneğin ülkedeki sadece üç araçtan biri DAB yani dijital alıcısına sahip. Bu alıcıyı sonradan satın almak ise 100 dolar ila 230 dolar arasında değişen fiyatlara mâl oluyor.

Diğer ülkeler ise şimdilik sadece Norveç’in test ettiği bu cesur girişimi yakından izliyor. Almanya’da benzer bir girişime 2015 yılında imza atmış, ancak politikacıların reddetmesi sonunda bu durum sonuca bağlanmamıştı.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here