Galaxy S7’nin maliyeti iPhone 6s’ten yüksek

Samsung’un yeni yıldızı Galaxy S7 yüksek teknolojili üretimin bedelinin de yüksek olduğunu açıkça gösteriyor.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bugüne kadar ürettiği en gelişmiş akıllı telefonları olan Galaxy S7 serisini Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2016 döneminde teknoloji tutkunlarının beğenisine sunmuştu. Yapılan tanıtım etkinliğinde, yeni telefonlarının en gelişmiş teknolojilerle donatıldığını önemle vurgulayan firma, birçok teknoloji basın mecrası tarafından çok yüksek inceleme puanlarıyla ödüllendirilmişti. Bugün İnternet aleminde çokça paylaşılan bir haber, övgülere sığdırılamayan Galaxy S7’nin maliyetinin hiç de düşük olmadığını ortaya çıkardı.

Galaxy S7

Geniş kitleler tarafından fiyatı yüksek bulunan Galaxy S7 akıllı telefonların her biri, Qualcomm yongasetli oldukları takdirde Samsung’a en az 255$‘a mâl oluyor. Yurt dışında 700$ civarında fiyatla satılan akıllı telefonun üretim maliyetinde sadece Qualcomm Snapdragon 820 yongaseti 60$, ana kamera ise 14$‘lık bölümü işgal ediyor. Samsung asıl kârı, kendi üretimi olan Exynos yongasetli modellerde elde ediyor. Ülkemizde Samsung Exynos 8890 yongasetiyle piyasaya çıkan Galaxy S7, bu şekilde firmasına daha çok kâr getiriyor.

Apple’ın şu an piyasadaki en üst düzey akıllı telefonları olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, sırasıyla 212$ ve 236$ maliyetle üretiliyor. Bu doğrultuda Samsung’un biraz daha maliyetli bir işe giriştiği açıkça ortada. Bakalım 2016 yılının ilk satış rakamları geldiğinde bu iki dev firmanın kâr miktarları ne seviyede olacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here