Galaxy S8 özellikleri nasıl olacak? Bugüne kadar sızdırılan tüm bilgiler!

Galaxy S8 özellikleri

Galaxy S8, Samsung’un önümüzdeki aylarda tanıtacağı yeni amiral gemisi olacak. Peki muhtemel Galaxy S8 özellikleri ne?

Galaxy S8 modeli Samsung için fazlasıyla önemli. Çünkü Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modelleriyle başarılı bir işe imza atan şirket, hem ülkemizde hem de dünyada önemli satış rakamlarına ulaşmıştı. Ancak yıl sonuna doğru çıkışını yapan Galaxy Note 7 modeli, batarya problemi nedeniyle geri çekilince hem mâli açıdan hem de marka değeri açısından tatsız bir durum yaşandı.

Şimdi ise Samsung‘un bütün odağı önümüzdeki aylarda resmi olarak tanıtılacak yeni amiral gemisi Galaxy S8 üzerinde. Sızıntılar sayesinde, şimdiden telefonla alakalı birçok muhtelemel özelliği biliyoruz.

Peki neler bunlar?

Galaxy S8 özellikleri 

İlk olarak muhtelemel tasarım özelliklerine bakacak olursak, Samsung‘un fiziksel home tuşundan vazgeçeceği ve bunun yerine ekrana ekstra kabiliyetler entegre edeceği düşünülüyor.

Bunun yanı sıra son dönemde Xiaomi Mi Mix gibi çerçevesiz telefonların tanıtılması ve bunun tüketiciler tarafından beğeniyle karşılanması Samsung’u da harekete geçirdi. Dedikodular, Galaxy S8‘in neredeyse çerçevesiz bir tasarımla karşımıza çıkacağı yönünde.

Fiziksel home tuşundan vazgeçilmesi ve neredeyse çerçevesiz ekranla beraber parmak izi sensörü de direkt olarak ekrana entegre edilebilir. Tasarımda beklenen bir diğer yenilik de, Harman üretimi stereo hoparlörlerle çok daha iyi bir ses deneyiminin sunulacak olması.

Ekran özellikleri ile devam edecek olursak Samsung, Galaxy S5 modelinden beri 5.1 inç ekran boyutunu ve Super AMOLED panel tercihini korumaya devam ediyor. Bu ekran boyutu tercihinin devam edip etmeyeceği şimdilik bilinmiyor. Ancak iş çözünürlüğe geldiğinde bu sefer 4K çözünürlük ile karşılaşabiliriz.

4K ekran demek, son dönemde Samsung’un da önemli bir oyuncu olduğu sanal gerçeklik kategorisinde güçleneceği anlamına geliyor. Çünkü ekran çözünürlüğü arttıkça, Gear VR ile gördüğünüz görüntü çok daha net ve keskin oluyor.

10 nm işlemciye geçilecek mi?

Donanım tarafında ise işlemcinin ne olacağı bizleri heyecanlandıran bir konu. Çünkü 10nm mobil işlemcilerin duyurulması ve Samsung ile Qualcomm‘un işbirliğini açıklaması Galaxy S8 modelinde Snapdragon 830 veya Snapdragon 835 kullanılabileceği anlamına geliyor.

14 veya 16 nm işlemcilerine hem güç hem de verimlilik anlamında ciddi fark atabilme potansiyeli sahip yeni işlemci, Galaxy S8‘in en büyük kozu olabilir. Tabii ki Galaxy S7‘de bazı bölgelerde Exynos bazı bölgelerde Snapdragon işlemci tercih edilmesi devam edecek mi, bilmiyoruz.

Galaxy s8 özellikleri işlemci

Galaxy S8‘de 6 GB RAM olması beklenirken depolama seçeneklerinin 256 GB‘a kadar çıkması muhtemel.

Kamera anlamında tüketicileri fazlasıyla memnun eden Galaxy S7‘den sonra yeni amiral gemisinin tabii ki iyileştirmelerle gelmesi bekleniyor. Şu ana kadar kamera ile ilgili sızdırılan çok bir detay yok. Ancak Huawei P9 ve iPhone 7 Plus gibi  modellerde kullanılan çift kameranın bu sefer Galaxy S8’de de kullanıldığını görebiliriz.

Bağlantı desteği olarak da yeni amiral gemisinin fark yaratabilecek özellikerle geleceği söyleniyor. Bunlardan ilki henüz bir akıllı telefon görme şansına erişmediğimiz Bluetooth 5 teknolojisi. Geçtiğimiz aylarda üçüncü parti üreticilerin kullanımına açılan yeni standart, hem menzil hem de hız olarak 4.1 ve 4.2 standartlarına göre çok daha iyi.

Bluetooth 5 haricinde Snapdragon X16 sayesinde X12 modemine oranla çok daha hızlı bir internet bağlantısına ulaşabileceğiz. Ancak tabii ki bu telefonun desteği kadar ülkemizdeki veri hizmetlerinin de etkisi olduğu bir konu.

Galaxy S8 çıkış tarihi ve fiyatı

  • Galaxy S5 çıkış tarihi: 11 Nisan
  • Galaxy S6 çıkış tarihi: 20 Nisan
  • Galaxy S7 çıkış tarihi: 11 Mart

Bu yıl Galaxy S8 modelinin yüksek ihtimalle Şubat sonu, Mart ayı başı gibi düzenlenen Mobile World Congress fuarında tanıtılması bekleniyor. Tanıtımın hemen akabinde çok bekletmeden cihazın satışa çıktığını görebiliriz.

Fiyat konusunda ise geçen yıl 750 dolar civarında bir satış etiketine sahip telefonun bu yıl 800 dolara yakın bir fiyat etiketi olması bekleniyor. Türkiye için ise bir şey söylemek zor. Çünkü son dönemde artan dolar kuru, ne yazık ki bu telefonun da fiyatını oldukça etkileyecektir.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here