Google’ın bulut oyun platformu Stadia oyun dünyasında devrim yapacak

Artık üst düzey oyunları oynamak için güçlü bir bilgisayara ya da oyun konsoluna sahip olmanız gerekmiyor. Google’ın Stadia adlı hizmeti oyun dünyasında bir devrim olacak.

Google, San Francisco’da devam eden Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) bulut oyun hizmeti Stadia‘yı açıkladı. Google CEO’su Sundar Pichai, Stadia’yı özel bir açılış konuşmasında Google’ın GDC’deki ilk sunumunda tanıttı.

Google Stadia, pahalı oyun konsolları satın almaya veya üst seviye oyun PC’lerine ihtiyaç duymadan yüksek kaliteli oyunlar oynamanıza izin verecek. Google’a göre, Stadia herkes için bir oyun platformu olacak. Oyunların kullanıcılara sunumu, özel AMD grafik kartları kullanılarak Google Cloud üzerinden yapılacak.

Stadia’nın nasıl çalışacağını gösteren Google, YouTube’daki bir oyunun videosunu izliyorsanız, 5 saniyeden kısa sürede oyuna girmek için ‘Hemen Oyna’ yazan bir düğmeye basabileceğinizi söyledi. Bu, YouTube’da, oyun oluşturucuların başlıkları anında yayınlamak için ‘Şimdi Oynat’ düğmesine sahip oyun klipleri oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir özellik olacak. Oyun başlıklarını indirmenize veya yüklemenize gerek kalmayacak.

Her ekranda ve her mobil cihazda üst düzey oyun keyfi

Google, Stadia’nın her tür ekranda çalışabileceğini iddia ediyor. Google’ın iddiasına göre bu bulut oyun platformu cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar, TV. Chromebook’larda da Chrome OS’de çalışabilecek. TV’ler için Stadia kullanmak için Chromecast Ultra’ya ihtiyacınız olacak. Ekstra bir konsol almanız gerekmeyecek, tüm oyunlar bulut akışıyla oynanabilecek.

Stadia üzerinden oyun oynarken Google’ın veri merkezi temel platformumuz olacak. AMD firması Google’ın Stadia grafiklerini sağlamak adına Google veri merkezleri için özel GPU’sunu kullanarak Google Cloud’da oluşturmasına yardımcı olacak. Google’a göre, bu yonga 10.7 teraflop güç sağlayacak. Bu değeri daha somut bir örnekle güçlendirmek gerekirse PS4 Pro 4.2 teraflop, Microsoft Xbox One X ise 6 teraflop güç sunuyor. Stadia her kullanıcıya 16 GB RAM’e sahip, özel bir 2.7 GHz x86 işlemci kullanan sanal makine verecek. Google, Stadia platformunu desteklemek için Unreal ile ortaklık kurduğunu da duyurdu.

Stadia için bir de özel kontrolcü karşımızda

Google ayrıca, klavyeniz veya farenizin yanı sıra, oyunları oynayabileceğiniz özel bir oyun kumandası da tanıttı. Geçmişte sızdırılmış olan oyun kumandasının üzerinde oynadığını oyunları YouTube’da paylaşmanızı sağlayan bir yakalama düğmesi dikkat çekiyor. Ayrıca, geliştiricilerin oyunlara eklemeyi planladıkları oyun içi özelliklerle konuşma için mikrofonu etkinleştiren bir Google Asistanı düğmesi de kontrolcünün üzerinde bulunuyor.

Google, Stadia platformunda oyunların HDR ile 4K 60 FPS çözünürlükte destekleneceğini söyledi. Gelecekte de 120 FPS’ye destek veren 8K oyun oynamayı planladığını belirten Google; Microsoft ve Sony’nin konsollarında 4K HDR oyun oynamayı destekliyor. 2019 yılı içerisinde İngiltere, ABD, Kanada ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kullanıma açılacak olan bu ilgi çekici hizmetin Türkiye’de kullanıma sunulup sunulmayacağı şimdilik bilinmiyor. Mevcut internet bağlantılarımızla bulut platformunda oyun oynanır mı bilemiyoruz ama konu hakkındaki gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here