GoPro Omni, 4K sanal gerçeklik kamerası ön siparişte

GoPro Omni 360 derece video çeken 4K sanal gerçeklik kamerası, 6 adet GoPro Hero 4 Black aksiyon kamerası içeriyor.

GoPro Omni sanal gerçeklik kamera setinin fiyatı, GoPro VR 360 derece video platformunun açılışıyla birlikte ilan edildi

Teknoloji dünyası, sanal gerçeklik kavramının hayatımıza girmesi için var gücüyle uğraşıyor. Video alanında iddialı olan tüm markalar, 360 derece içerik savaşına giriştiler. Video sektörünün en büyük isimleri YouTube ve Facebook, sarmalayıcı içerik geliştirenlere kucak açtı, diğer markalar da onları takip etmek zorunda kalacak. Bir dönem 360 derece görüntü dediğimizde akla gelen ilk şirket olan GoPro da beklenen hamleyi yaptı. Kolor Eyes‘ın video platformu, bundan böyle GoPro VR adını taşıyacak. Kullanıcılar, bu platformdan yararlanmak için tarayıcı veya mobil uygulamayı tercih edecekler. İçerik üreticiler de GoPro Omni 360 derece kamera setini sipariş etme şansı yakaladılar.

gopro-omni-gopro-hero-4-black-360-derece-video-seti-fiyat-2

Omni kamera seti, 6 adet GoPro Hero 4 Black dijital kamera içeriyor. Dijital kameralar, özel olarak tasarlanan çerçeveyle bir arada tutuluyor. Setin tüm parçalarıyla birlikte fiyatı 5000 dolar. Eğer kenarda köşede 6 tane Hero 4 Black bulunduruyorsanız, biraz daha ucuza kurtulabilirsiniz. Seti bir arada tutan özel çerçeve, 1500 dolar karşılığında satılıyor. Yani kendi setinizi kendiniz kurabilirsiniz.

Maksimum 4K kalitede 360 derece görüntü kaydeden modüler aksiyon kamerası, piyasada çetin bir rekabetle karşı karşıya. Yaklaşık 2 hafta önce duyurulan Orah, kör nokta içermeyen 360 derece çekim alanıyla 4K canlı yayın imkanı sunuyor. Orah canlı yayın üstünlüğünün haricinde, Omni’den daha ucuza satılmasıyla da dikkat çekiyor. VideoStitch şirketinin geliştirdiği Orah’ın indirimli ön sipariş fiyatı sadece 1795 dolarcık. Ürünün fiyatı Ağustos ayından itibaren 3595 dolara yükselecek. Yani fiyatı her halükarda Omni’den daha ucuz olacak.

go-pro-omni-4k-360-vr

Omni’den daha pahalı ama daha profesyonel çözümler de mevcut. GoPro’nun 16 kameralık 360 derece video seti Odyssey, 15.000 dolara temin ediliyor. Üzerinde tam 17 dijital kamera içeren Facebook Surround 360 dijital kamera sistemi de toplamda 30.000 dolara mal oluyor. Sinema kalitesinde görüntü kaydeden Nokia OZO sanal gerçeklik kamerasının fiyatıysa 55.000 Euro.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.