HTC Sailfish, yeni 5 inç Google Nexus akıllı telefon

HTC Nexus Sailfish Android akıllı telefonun LG Nexus 5X'in yerine geçeceği söyleniyor. - CihazTV

Teknik özellikleri sızdırılan HTC Sailfish Android akıllı telefonun Google LG Nexus 5x’in yerine geçeceği söyleniyor

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Nexus 5X, Güney Koreli teknoloji markası LG Electronics’in ürünü. Saf Android arayüzüyle donatılan cihaz, en güncel işletim sistemi tecrübesini 5,2 inç büyüklükte ekranla sunuyor. Nexus 5x, 6 çekirdekli Snapdragon 808 işlemci içeren 2 GB RAM’li sistemiyle orta sınıfa yakınsayan performans sergiliyor. Ürünün 2016 yılı için yenilenen versiyonu büyük ihtimalle LG yerine HTC tarafından üretilecek. HTC Sailfish ismiyle anılan yeni 5 inç Android akıllı telefonun 5X’ten daha iddialı özelliklere sahip olduğu söyleniyor.

HTC Sailfish’in sızdırılan teknik özelliklerine bakılırsa, Google bu yıl 5 inç ekranlı amiral gemileriyle rekabete hazırlanıyor. Cihazın 2,0 GHz dört çekirdekli işlemci içerdiği söyleniyor. Bu işlemci büyük ihtimalle Qualcomm’un üst düzey yonga seti Snapdragon 820’nin ta kendisi. İddiaya göre ürün ayrıca 4 GB RAM, 32 GB dahili hafıza ve 5 inç Full HD ekran ile donatılıyor.

2015 yılında piyasaya çıkan Google LG Nexus 5X, yakında yerini HTC Sailfish'e bırakabilir.

Cihazın kamera, bağlantı ve batarya özellikleri de sızdırıldı. HTC Sailfish’in 8 MP ön kamera ve 12 MP arka kamera içereceği iddia ediliyor. Akıllı telefonun USB Type-C portu üzerinden şarj olacağı ve 2770 mAh pil taşıyacağı da paylaşıldı. Google’ın yeni 5 inç Android’inin işletim sistemi sürümüne dair henüz ip ucu verilmiyor. Bu cihaz büyük ihtimalle Android 6.0.2 Marshmallow işletim sistemiyle gelecek ve piyasaya sunulmasının kısa süre ardından Android N’e yükseltilecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.