Huawei Facebook, Instagram ve Whatsapp Ön Yüklü Telefon Satamayacak

Huawei Facebook, Instagram ve Whatsapp Ön Yüklü Telefon Satamayacak

Çinli teknoloji devi Huawei bu kez de Facebook darbesine maruz kaldı. Huawei cihazlarda Facebook, Instagram ve Whatsapp ön yüklü gelemeyecek.

Huawei firmasının hızlı yükselişi trajik bir mücadeleye dönüştü. ABD Başkanı Trump’ın yasaklama açıklamasıyla büyük sarsıntı yaşayan Huawei’ye darbe üstüne darbe geliyor. Geçtiğimiz haftalarda önce Google tarafından lisansı iptal edilen, ardından Intel, Qualcomm ve Broadcomm tarafından destek kesintisine uğrayan Huawei bu kez de Facebook – Instagram – WhatsApp üçlemesinden darbe yedi. Paylaşılan son bilgilere göre Huawei cihazlar bundan böyle Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamaları ön yüklü olarak satılamayacak. Neyse ki kullanıcılar bu uygulamaları Google Play Store üzerinden indirerek kullanmaya devam edebilecek.

Huawei akıllı telefon almayı düşünenler temkinli olmalı

Huawei markalı akıllı telefonlarda şu an için fonksiyonel bir sorun yaşatacak boyutta bir yasaklama bulunmuyor. Ancak Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın bundan sonra Google Play Store üzerinden indirilerek yüklenebilecek olması, kullanıcıların temkinli olmasını gerektiriyor. Çünkü şu an Huawei Google Android lisansına geçici olarak sahip durumda. Eğer Google, firmanın Android lisansını kalıcı olarak iptal ederse Huawei telefonların piyasadaki işi çok zor olacak. Kullanıcılar için bu telefonlar yazılımsal anlamda çok zayıf kalacak ve belki de diğer markaların tercih edilmesi gerekecek. Bize kalırsa şu an için akıbeti belli olmayan Huawei telefonları satın alma konusunda temkinli olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here