IMEI Kayıt Ücreti 1500 TL Oldu, Ekşi Sözlük’te Vestel Boykotu Başladı

IMEI kayıt ücreti 1500 TL olunca gündem bu gelişmeyle çalkalandı. Ekşi Sözlük yazarları Vestel’i boykot etme çağrısı yapmaya başladı.

Türkiye’de akıllı telefon fiyatlarının yüksek vergiler doğrultusunda şiştiğini hepimiz biliyoruz. Yurt dışındaki kullanıcılar bugün itibarıyla üst düzey bir akıllı telefonu 600-800 birim fiyatla satın alırken bizler aynı cihazları 7000-8000 birim fiyatla satın almaya mahkum hale getiriliyoruz. Telefonların yarısından fazlası vergi olunca teknoloji tutkunları da almak istedikleri cihazları yurt dışından getirtip Türkiye’de IMEI kaydı yaptırmayı tercih ediyordu. Bugün gündeme düşen haberler gösterdi ki, artık IMEI kayıt ücreti 1500 TL oldu ve bu gelişme teknoloji tutkunları tarafından büyük tepkiye sebep oldu. Ekşi Sözlük’te bu bağlantıdan takip edebileceğiniz başlık altında “Büyük Vestel Boykotu” başlatıldı.

İlginizi çekebilir: Instagram Kullanımında Dünyada Kaçıncı Sıradayız?

Hedef neden Vestel oldu?

IMEI kayıt ücretinin 1500 TL olmasının ardından akla hemen Vestel gelmesinin sebebi, firmanın önceki dönemlerde bu zammın temellerini oluşturacak hamlelerde bulunmuş olması. 2017 yılında Vestel, ithal telefonlar için ekstra vergi uygulanmasını talep etmişti ve bu talep kabul edilmişti.

Kamuoyunun gözünde “Vergiye vergi bindiren firma” algısı oluşturan Vestel, görünen o ki bu yeni zammın da dolaylı ya da doğrudan sorumlusu olarak görülüyor. Ekşi Sözlük’te kısa sürede geniş bir kitlenin dikkatini çeken “Büyük Vestel Boykotu” başlığı şimdiden onlarca tepki iletisine ev sahipliği yapıyor. Bakalım bu olay ne kadar büyüyecek ve firma tarafından konu hakkında bir açıklama yapılacak mı.