Intel 8. nesil işlemciler yine 14nm olacak

Intel 8. nesil işlemciler ile ilgili bilgiler Inverstor Day etkinliğinde ortaya çıktı. Buna göre yeni işlemciler de 14 nm olacak.

Intel 8. nesil işlemciler ile ilgili detaylar her yıl California‘da düzenlenen Investor Day etkinliğinde ortaya çıktı. Buna göre 2017 yılının ikinci çeyreği itibarıyla gelecek 8. nesil işlemciler yine 14 nm sürecinde üretilecek.

Intel 10nm işlemci üretimiyle ilgili yol almış durumda olsa da, görünüşe bakılırsa şimdilik bu işlemcileri yüksek performanslı son kullanıcı ürünleri olarak kullanmayacak. Bunun yerine 10 nm işlemcilerde şirketin odağı veri merkezleri olacak. Bu durum bilgisayarında yüksek performans isteyen son kullanıcılar için şimdilik kötü haber anlamına geliyor. Ancak Intel‘in veri merkezi pazarından çok ciddi bir pay aldığını düşündüğümüzde bu kararın şirket adına mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Intel 8. nesil işlemciler

Tabii ki 8. nesil işlemcileride yine 14 nm kulllanılacak olması, performans artışı olmayacağı anlamına gelmiyor. Açıklanan verilere göre 8. nesil işlemciler, Kaby Lake serisine oranla %15 oranında daha performanslı olacak. Ancak ne yazık ki bu bilgiden başka henüz 8. nesil Intel işlemci ailesiyle alakalı bildiğimiz pek bir şey yok.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.