Intel oyuncular için ekran kartı üretmeyi planlıyor

Intel oyuncular için ekran kartı üretmeyi planlıyor

NVIDIA ve AMD tarafından domine edilen ekran kartı piyasasında bir sürpriz yaşanacak gibi. Intel ekran kartı üretmeyi planlıyor olabilir.

NVIDIA teknik pazarlama direktörü Tom Petersen, şirketini terk etti ve Hot Hardware’in bir raporuna göre Intel’e doğru yola çıktı. Raporda, Petersen’in NVIDIA’dan ayrıldığını duyduğu ve Hot Hardware’in baş editörü Dave Altavilla’ya “tekrar görüşeceğimizi” söylediği bildirildi. Petersen, IBM, Motorola ve Broadcom’da çalışmış tecrübeli bir isim. Şimdi teknoloji kulisleri Petersen’ın, ayrık grafik projesi yani NVIDIA ve AMD gibi harici ekran kartı üretimi üzerinde çalışmak için Intel’e geçtiğine inanıyor.

Intel’in grafik projesi hakkında daha fazla bilgi, son birkaç ay içinde şekillenmeye başladı. Şirket, planlarını gazetecilere dağıtıyor, Linux sürücüleri yayımlanıyor ve insanları Odyssey adlı bir program aracılığıyla harici GPU çalışmalarını bilgilendirmeye davet ediyor. Tabii ki Intel, ekran kartı üretmek ve pazarlamak için geniş bir ekibe ihtiyaç duyacak. Firma bu doğrultuda AMD cephesinden de yeteneğini kanıtlamış kişileri işe alıyor.

Şirket, Nisan ayında AMD’nin eski küresel ürün pazarlamacılığı üst düzey yöneticisi Chris Hook’u getirmişti. Şimdi Hot Hardware, Petersen’in “Oyun Deneyimi Ekibi ile çalışan bir Intel Üyesi olmak için” işe alındığını söyledi. Bakalım tüm bu gelişmeler doğrultusunda ekran kartı pazarında bir üçüncü dev görebilecek miyiz, merakla bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here