iOS 13 nasıl olacak? Hangi cihazlara gelecek?

En son sızan bilgilere göre iOS 13 hakkında tüm bilinenler bu haberimizde sizleri bekliyor. iOS 13 hangi cihazlara gelecek ve neler getirecek?

iOS 13 Çıkış Tarihi

iOS 13’ün piyasaya çıkış tarihi için Apple 3 Haziran 2019 Pazartesi gününü açıkladı. Apple, San Jose’deki WWDC’de yeni mobil işletim sistemini tanıtacak ve bu etkinlik her zaman olduğu gibi Haziran ayında ve Pazartesi günü gerçekleşecek. WWDC etkinliği geçen yıl 4 Haziran 2018 Pazartesi gününde, önceki yıl ise 5 Haziran 2017 Pazartesi gününde yapılmıştı. Bu tarihin artık bir gelenek haline geldiğini biliyoruz.

iOS 13 uyumluluğu

Apple, bu güncelleme ile birlikte bazı mobil cihazlarının yazılım güncelleme desteğini sona erdirecek. iOS 13 güncellemesinin iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2, iPad mini 3 ve iPod Touch 6’yı yazılım güncellemeleri açısından safdışı bırakacağı düşünülüyor.

Apple Sistem Kapaka

Apple esas olarak, iOS 13’e yükseltme yapılabilmesi için mobil cihazlarının A8 yonga setine veya daha yeni bir işlemciye sahip olmaları gerektiğini söylüyor. Ayrıca, her iOS 13 özelliğinin o listedeki tüm cihazlara gelmeyeceğini unutmayın. Bazı yeni fikirler TrueDepth kamera, arka tarafta çift lens sistemi veya 3D Touch gerektirebilir.

iPad Büyük değişikliklere ihtiyaç duyuyor

Her iki yılda bir, iPad’e güzel değişiklikler geliyor gibi görünüyor. Bunu yaklaşık iki yıl önce iOS 11 ve ondan iki yıl önce iOS 9 ile görmüştük.

Eski iPad

Bu, en azından aklımızda – iOS 13 güncellemesinin iPad yazılımını değiştirmeye yönelik olduğu ve iPad’i daha iyi bir “bilgisayar” haline getirme çabasında olduğu anlamına gelmekte. iPad kullananların başlıca şikayeti, iOS 12’nin telefonlarda harika çalışırken tabletleri sınırlandırıyor olmasıydı.

iOS 13’ten beklentilerimiz ne diye soracak olursanız, bizler akışımızı iyileştirmek için üstte ve altta bir menü / görev çubuğu ile ‘Masaüstü Modu’ görmeyi çok isteriz. Bununla birlikte, Bluetooth fare desteğini de iOS 13’te görmek istiyoruz.

Yeni Ana Ekran Tasarımı

iOS 13, iOS ana ekranındaki ilk büyük değişikliğe imza atabilir. 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone’dan bu yana karo düzenine sahibiz. Bu düzen stabil çalışıyor elbette, ama aynı zamanda biraz bayat ve eski görünümde kalmış durumda.

Ana Ekran Apple

Geçen yılki söylentilere bakacak olursak Apple ana ekran yenilemesinden bahsederken, olası değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Bununla birlikte bugünkü ekranının (widget benzeri ekran olan ekranın) bölümlerini ana ekrana getirmeyi öngörüyor.

5 günlük hava durumu tahmini, bir sonraki takvim randevunuz ve en son Apple News başlıkları – bilgi snippet’lerine göz atabilmek, değişmeyen iOS uygulama kılavuzuna hoş bir ek olacaktır.

Apple Watch’tan bahsederken, onun arkasındaki ekip, “inceltilebilir bilgiler” kelimelerini çok kullandı. Eğer bu ekip dediklerini yerine getirirse Apple Watch iOS 13 ile beraber çok uyumlu bir şekilde çalışabilir hale gelir.

Ancak, en yeni iOS 13 söylentileri bunun iPad’e özgü bir değişiklik olduğunu gösteriyor. İPhone’un giriş ekranında arayüzün de değişip değişmediğini görmek için beklememiz gerekecek.

iOS 13 karanlık mod ile gelecek.

iOS 13, aslında Apple’ın uzun zamandır söylentilerdeki “karanlık mod” ile geldiği güncelleme olabilir. Birkaç yıldan beri bu haberleri hepimiz duyuyoruz.

karanlımod

Apple, geçen yıl WWDC’de macOS Mojave için karanlık bir mod tanıtmıştı, bu nedenle iOS cihazlar için karanlık modu tanıtması çok büyük ihtimal gibi görünüyor. Bloomberg’in iOS 13’ün 2019’da iPhone ve iPad için aynı şeyi yapacağını bildirmişti. Söylentiler doğruysa, karanlık mod iPhone cihazlar için gerçekten çok iyi olacak. Mevcut uygulama renk şemaları arasında çok sayıda beyaz ve parlak ton var. Bu nedenle bunları azaltmak, mavi ışığı azaltan Night Shift modunu tamamlamanın harika bir yolu olacak gibi görünüyor.

Kamera uygulaması yenileniyor

Apple’ın kamera uygulaması son derece basit. Bazı kullanıcılara göre çok iyi bazılarına göre ise tamamen berbat ve zorlayıcı bir arayüz deneyimi vardı. Daha az teknoloji meraklısı iPhone sahiplerinin kullanması kolay, ancak daha gelişmiş kullanıcılar fotoğraflarını ve videolarını ince ayarlayabilmelerini sağlayacak özellikleri için oldukça zor bir arayüze sahipti.

Kamera uygulamasına yapılan bir yenileme de geçen yılın sızıntıları arasındaydı ve bu bizim ilgimizi en çok çeken değişimdi. Samsung Galaxy S9, hareketlerle fotoğraf çekmek yeteneğine sahip. LG V40 kullanıcının video araçlarına çok kolay ve akıcı bir ekrana sahip, Google Piksel 3 Sıklıkla fotoğrafları mahveden flash kullanmak yerine gece modunu getirmişti. Bu doğrultuda iOS 13’ün de bir şeyler yapması gerekiyor.

Apple’ın kamera uygulamasını düzene sokmasını bekliyoruz, ancak daha gelişmiş araçlara sahip olacağı da bir gerçek. Elde edeceğimiz tek şey kamera uygulaması içinden çözünürlükleri ve kare hızlarını değiştirebilme yeteneği olacaksa (ayarlar menüsünde değil) bu bile nispeten yeterli olacaktır.

İPad’de Sağlık ve Etkinlik uygulamaları

Sağlık ve fitness verilerimizin 9.7 inç ve 12.9 inç’te iPad üzerinde görüntülenmesi harika bir çözüm olurdu. Önümüzdeki aylarda gelmesi beklenen iOS 13 güncellemesinden umduğumuz başlıca özellik bu.

Hem Apple Sağlık uygulaması hem de Hareket uygulaması grafik için çok fazla veri sunmakta ve büyük ekranda uzanan çubuklar, grafikler, koşu haritaları ve çeşitli sayılar görmek son derecede muhteşem olacaktır. Şu anda, her iki uygulama da Apple Watch ve iPhone ile sınırlı. Bu yeni güncelleme ile beraber bu özelliklerin iPad’e gelmesi çok büyük ihtimal.

Sonunda Apple’ın bunu yapacağını düşünüyoruz. Doktorlar sağlık verilerini hastalarla daha kolay inceleyebilirler, örneğin, yaşlılar bize iPhone’larının tüm sağlık verilerini okumak için çok küçük olduğundan şikayet ettiler. Apple Sağlık uygulamasını iPad ve MacOS gibi geniş ekranlı platformlarda görmek istiyoruz.

Yeni Pano yöneticisi

Pano yöneticisi uygulamaları Apple ekosisteminde çok büyük önem arz ediyor. AppStore üzerinde pano yöneticisi uygulamaları çok popüler durumda. Bu uygulamalar makale kopyalamaya ve yapıştırmaya haberleri, geçmiş içerikleri kopyalayıp yapıştırmaya izin verir, ancak bu uygulamalar arayüz ile tam anlamıyla entegre olmadıklarından dolayı kısıtlanmış durumdalar.

Apple, iOS 13’te bu gidişatı değiştirerek dahili bir pano yöneticisini mobil işletim sistemine ekleyecek gibi. Böyle bir yenilik özellikle iPad’deki verimliliği artıracaktır.

Kontrol merkezi üzerinden WiFi ve Bluetooth’u değiştirme imkanı sunulabilir

Uygulamadan çıkmadan yeni WiFi ağlarına veya Bluetooth cihazlarına bağlanmak şuan ki iOS sürümlerinde mümkün değil. Apple iOS 13 ile birlikte kontrol merkezi üzerinde WiFi ve Bluetoth’u değiştirmemize olanak sağlayacak gibi görünüyor. Apple’ın şuan ki mevcut sisteminde bunları yapamamak gerçekten sinir bozucu bir durum halini almış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here