iOS 9.3 güncellemesi, 3 ince düşünülmüş yenilik içeriyor

Apple iOS 9.3 işletim sistemi, uygulama geliştiricilerinin beğenisine sunuldu, güncellemenin içerdiği yeniliklere göz atalım

Apple, yeni yılın ilk ayını bir iOS güncellemesiyle karşılayacak. Yazılım paketleri genellikle ufak tefek hata gidermelerden ibarettir. Nitekim 2015’in son haftalarında sunulan güncelleme bazı Apple ürünlerinin performansını iyileştirmekten öteye gitmemişti. iOS 9.3 paketiyse alışıldık performans iyileştirmelerine ve hata düzeltmelerine ek olarak 3 yeni fonksiyon içeriyor.

1. Aynı cihazın birden fazla kullanıcı tarafından paylaşılması 9.3 ile mümkün.

ios-9-3-gelistiricilere-sunuldu

Yeni güncellemeyle birlikte Apple’ın mobil cihazlarında birden fazla hesap tanımlanabilecek. Windows bilgisayarlarda ve Android aygıtlarda senelerdir varolan bu özelliğin iOS’a aktarılması haddinden fazla uzun sürdü.

Bu özellik, ortak mekanlarda kullanılan cihazlarda çok işe yarayacak. Örneğin, sınıflardaki iPad’lere tüm öğrencilerin aynı anda kayıt edilmesi ve bu sayede bilgi kaybına uğramadan cihaz değiştirmeleri sağlanacak.

2. Geceleri iPhone ve iPad ile kitap okumak daha az göz yoracak

iOS 9.3 Mavi ışığı engelleyen filtreyle uyku düzeninizi koruyacak.

Dijital ekranlardan yayılan mavi ışık, melatonin salgımızı azalarak uyku düzenimizi alt üst eder. Aynı zamanda gözlerimizin de çabuk bozulmasına yol açar. Bunlar bilimsel olarak ispatlanmış gerçeklerdir. Modern dünyada yaşamanın zorunlu yan etkilerinden biri olarak, her yanımız mavi ışıkla çevrildi. Bununla birlikte, sorunun çözümü kısmen de olsa mevcut. Uyku düzenimizi ve göz sağlığımızı tehdit eden mavi rengi bastıran iOS uygulamaları, ekranlardan yayılan ışığın istenilen ölçüde azaltılmasını sağlıyor.

İşletim sisteminin 9.3 sürümüyle birlikte bu uygulamalara ihtiyaç duyulmayacak. Apple’ın mobil platformu, üçüncü parti uygulamalara gerek bırakmayacak ve cihazların renk düzenini belirli saatlerde değiştirerek mavi ışığın mümkün olduğunca azaltılmasını sağlayacak.

3. Parmak iziyle not şifreleme

ios-9-3-gelistiricilere-sunuldu

iOS 9.3 ile birlikte, cihaz güvenliğinize yeni bir katman eklenecek. Belirlenen notları Touch ID teknolojisiyle kilitleyebileceksiniz.

Apple‘ın geliştiricilere dağıttığı yazılım paketi, saydığımız 3 yeniliğin yanı sıra şu ufak değişiklikleri içeriyor.

  • Apple News uygulaması, kişisel tercihlere daha uygun içerikler gösterecek.
  • Sağlık uygulamasının arayüzü, günlük harekeket ve egzersiz hedeflerini gösterecek şekilde yenilendi.
  • CarPlay, yakınlardaki benzin istasyonlarını, otoparkları ve yerel işletmeleri gösterecek.
  • Apple Watch uygulaması, birden fazla Apple akıllı saatle eşleştirilebilecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.