iPhone XR ABD ve İngiltere’de En Çok Satılan Telefon Oldu

iPhone XR ABD ve İngiltere'de En Çok Satılan Telefon Oldu

Apple’ın yeni iPhone modellerinden iPhone XR ABD ve İngiltere’de akıllı telefon piyasasını domine ediyor.

Apple‘ın 2018 Eylül ayında üçleme şeklinde piyasaya sürdüğü iPhone XR, XS ve XS Max modelleri şu an piyasadaki en popüler akıllı telefonlar arasında bulunuyor. Her ne kadar bizler Türkiye’de bu cihazlara yüksek fiyatlarından dolayı rahatça ulaşamıyor olsak da, ABD ve İngiltere’de teknoloji tutkunları iPhone’u peynir ekmek gibi satın alıyor.

Bizler ikinci el iPhone modellerini araştırırken maaşlarının yarısından bile düşük fiyatlara iPhone alabilen ABD ve İngiliz halkının iPhone XR’yi favori seçtiği belli oldu. Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) tarafından yapılan araştırmaya göre ABD’de ve İngiltere’de 2019 yılının ikinci çeyreği içerisinde en çok satan akıllı telefon iPhone XR oldu.

iPhone XR’nin yüksek satış rakamları Apple’ın ortalamasını düşürüyor

Bu haber Apple için çok iyi bir haber gibi görünse de, aslında bir yandan kötü bir gidişatın göstergesi niteliğinde. iPhone XR’nin iPhone XS ve XS Max’a göre oldukça düşük kalan satış fiyatı, Apple’ın ortalama satış kârının düşmesine yol açıyor. iPhone XR bir bakıma XS ve XS Max modellerinin önünü kesiyor diyebiliriz.

iPhone XR’nin daha uygun fiyatla satılabilmesinin başlıca sebebi 3D Touch desteği olmayan düşük çözünürlüklü ekranı. Bunun dışında telefonun kameraları da iPhone 7 ve 8 ile yaklaşık olarak aynı seviyede. Ülkemizde her şeye rağmen 6500 TL civarında yüksek fiyatlarla satılan iPhone XR hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

İlginizi çekebilir: İkinci El iPhone Almak İsteyenler için En Uygun Modeller

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here