İsrail Menşeili Bir Yazılım Tüm iCloud Verilerine Erişebiliyor

İsrail Menşeili Bir Yazılım Tüm iCloud Verilerine Erişebiliyor

iPhone kullandığınız için kendinizi güvende hissediyorsanız yanılıyorsunuz. İsrail menşeili bir yazılımın tüm iCloud hesaplarına erişebildiği ortaya çıktı.

Akıllı telefonlar piyasaya çıktığından beri hayatımız çok değişti. Artık tuvalete girerken bile akıllı telefonumuzu yanımızdan ayırmıyor, onunla uyuyup onunla uyanıyoruz. Bu esnada tabii ki birçok kişisel verimizi akıllı telefonlarımızda saklıyor, gizli kalması gereken birçok bilgimizi cep telefonlarımızda ya da bulut depolama alanlarında saklıyoruz. Son dönemde teknoloji gündemine damga vuran güvenlik açıkları genellikle Windows bilgisayarlar ve Android cihazlarla alakalı olsa da, bu haberi okuduktan sonra iPhone ve iOS cihazlara bakış açınız değişecek diye düşünüyoruz. Financial Times tarafından paylaşılan habere göre, İsrail menşeili Pegasus adlı yazılım, iOS kullanıcılarının sadece cihazlarındaki bilgilere değil iCloud üzerindeki verilerine ve tüm kayıtlarına kadar her bilgiye kolayca erişebiliyor.

Android cihazlar da tehdit altında

Bahsi geçen güvenlik açılığı, iPhone ve iPad gibi iCloud platformunu kullanan tüm mobil cihazlarını ilgilendiriyor. Bunun dışında Android cihazların da bu yazılım aracılığıyla takip altına alınabildiği iddia ediliyor. Üstelik bu takip ve veri hırsızlığı işi yapıldığı esnada kullanıcının durumdan hiçbir şekilde haberi olmayacağı da belirtiliyor. Yani bir bakıma hepimiz İsrail tarafından takip altında olabiliriz destek abartmış olmayız.

“Benim bilgim İsrail’in ne işine yarar ki?” demeyin

Şimdi hemen aklınıza “Aman ben kimim ki? Benim bilgilerim İsrail’in ne işine yarasın?” soruları geliyor olabilir. Bizden tavsiye, kesinlikle böyle düşünmeyin. Kişisel verilerin takip altına alınması, çalınması ya da kopyalanması tüm dünyada suçtur. Bu suçun kişiler tarafından işlenmesinin ayrı; kurumlar, istihbarat ajansları hatta hükumetler tarafından işlenmesinin ayrı yaptırımları vardır. Şu an için bu konuda önlem almak adına yapabileceğimiz pek bir şey yok. Umarız akıllı telefonlar ve sosyal ağlar dünyanın daha da kaotik bir ortama dönüşmesine aracı olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here