MWC 2019’da tanıtılması beklenen akıllı telefonlar

MWC 2019 (Mobil Dünya Kongresi 2019) etkinliğinde tanıtılması beklenen yeni akıllı telefonları bu haberimizde derledik.

Mobil Dünya Kongresi (MWC) genellikle yılın akıllı telefon selinin başladığı zaman olarak nitelendirilir. Bu seneki Mobil Dünya Kongresi 25-28 şubat tarihleri arasında Barselona’da düzenlenecek. Aslına bakarsak en çok beklenen cihazlar da tanıtılmış durumda. Örneğin Samsung firması 20 Şubat 2019’da kendi yapmış olduğu etkinlikte Galaxy S10 ailesini tanıtmıştı ve katlanabilir telefonu Galaxy Fold’u ortaya çıkararak tüm dikkatleri üzerine çekti. Buna rağmen Mobil Dünya Kongresi’nde amiral gemisi diye tabir edilen akıllı telefonları, bunun yanı sıra orta seviye ve bütçe dostu cihazları da gün ışığına çıkaracak.

Mobil Dünya Kongresi 2019 etkinliği 25.02.2019’da yani yaklaşık 48 saat sonra başlamış olacak. Gelin bu dev etkinlikte bizlere hangi akıllı telefonların tanıtılacağına birlikte göz atalım.

Huawei Mate X 5G

Huawei firması MWC 2019’da maalesef P30 ve P30 Pro’yu tanıtmayacak. Şirket 26 Mart’ta pariste düzenleyeceği bir etkinlik olduğunu açıklamıştı. Bununla birlikte Huawei “Dünyanın İlk 5G Destekli Katlanabilir Telefonu” vaadiyle 5G uyumlu katlanabilir akıllı telefon göstermeyi planladığını onayladı. Huawei Mate X’in 24 şubat tarihinde tanıtılacak etkinlik ile kesinleşmesi bekleniyor. Gelin bu telefonun ne gibi özellikler sunacağına bir göz atalım.

Huawei Mate X 5G

Huawei Mate X 5G

Fotoğrafta da görülebileceği üzere, katlanabilir akıllı telefon tasarımına Samsung Galaxy Fold’dan farklı bir katlama şekli geliştiren Huawei, Huawei Mate X ile büyük ses getirecek. Huawei Mate X katlanma açılarına baktığımız zaman yeni tanıtılan Galaxy Fold’a göre daha şık gözüktüğünü söylememiz gerekiyor. Ayrıca bu cihaz Galaxy Fold’un aksine katlandığı zaman normal bir telefon gibi gözüküyor. Cihaz katlanmış gibi görünmediği için ergonomik ve daha şık olacak gibi. Bazı yabancı kaynakların iddialarına göre Mate X2’te 10 GB RAM, 8 inç boyutunda ekran ve Kirin 980 işlemcisine sahip olması bekleniyor. Lakin bunların bir iddia olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Nokia 9 Pureview

Nokia 9 Pureview aslında aylardır konuşulan bir cihaz. Eğer bir terslik olmazsa bu akıllı telefon en sonunda MWC 2019’da tanıtılacak. Cihazla ilgili birçok görsel ve teknik bilgi sızdırıldı. Nokia birkaç yıl önce HMD Global’e geri dönmesinden bu yana ilk defa bir yükseliş göstererek amiral gemisi unvanında bir akıllı telefon tanıtacak.

Nokia 9 Pureview

Nokia 9 Pureview

Sızıntı bilgiler doğruysa Nokia 9 Pureview’ın QHD ekran ve Snapdragon 845 yongaseti ile gelmesi bekleniyor. Yine sızıntılar doğrultusunda elde edilen bilgilere göre Nokia 9 Pureview, 10 kat daha fazla ışık yakalayabilmek için aynı anda 5 farklı çekim yapabilecek. Yıllardır kamera alanında büyük işler başaran Nokia, bu yeni akıllı telefonuyla Huawei Mate 20 Pro’nun kamera şampiyonluğunu elinden alabilir gibi gözüküyor.

Sony Xperia XZ4 ve Xperia XA3

Sony firması hızlı bir geri dönüş yaparak Xperia XZ2’den altı ay sonra XZ3’ü piyasaya sürmüştü. Şimdi ise sızıntı bilgilere göre Sony, yeni akıllı telefonunu tanıtmasından sadece altı ay sonra Mobil Dünya Kongresi 2019’da Xperia XZ4’ü tanıtacak.

Sony Xperia XZ4'ün sızdırılan fotoğrafı
Sony Xperia XZ4’ün sızdırılan fotoğrafı

Xperia XZ4’ün sızdırılan fotoğraflarına ve teknik detaylarına baktığımız zaman cihazın oldukça büyük bir ekrana sahip olacağı açıkça görünüyor.. Ekran kasa oranı 21:9 olan Xperia XZ4, üstte ve altta çok az miktarda bulunan çerçeve ile neredeyse çerçevesiz tasarımla karşımıza çıkacak.

Telefonun teknik detaylarına baktığımız zaman ise cihaz arkada üçlü kamera pakatiyle, Snapdragon 855 yonga seti ve oldukça büyük 4400mAh batarya ile gelecek gibi görünüyor. Diğer rakiplerinin aksine ekrandan parmak izi okuması yerine, Sony telefonlarda görmeye alışık olduğumuz yan tarafta yer alan parmak izi okuyucu bizleri bekliyor. Yine sızıntı bilgilere göre ise telefonun fiyatının 750$ seviyesinde olacağı ve 5G bağlantı desteğine sahip olmayacağı düşünülüyor.

Sony Xperia XA3
Sony Xperia XA3

Söylentiler ayrıca Xperia XA3 ve XA3 Ultra’nın MWC 2019’da tanıtılacağı yönünde. Bu telefonlar orta sınıf düzeyinde cihazlar ancak yine ekranının 21:9 formatında olması bekleniyor. XA3’ün ekran boyutunun 5 inç civarında olacağı, Qualcomm Snapdragon 660 yonga seti ile geleceği ve arka tarafta 23MP + 8MP ikili kamera dizilimine sahip olacağı düşünülüyor. Bu akıllı telefonda ayrıca 3500mAh batarya bulunacağı da söylentiler arasında.

LG G8 ThinQ + V50 ThinQ 5G

LG G8 ThinQ

LG G8 ThinQ

Yukarıda görmüş olduğunuz cihaz LG G8 ThinQ’un sızdırılan ilk render görüntüsü. Cihaza baktığımız zaman selefi olan G7 ThinQ ile neredeyse aynı göründüğünü söylememiz gerekiyor.

LG V50 ThinQ

LG V50 ThinQ

LG V50 ThinQ modelinin MWC 2019’da tanıtılacağı ise resmen açıklandı. Evan Blass’ın sızdırdığı habere göre bu cihaz 5G özelliği ile birlikte gelecek. Üç arka kameraya ve küçük bir ekran çentiğine sahip olduğunu gördüğümüz LG G8 ThinQ, iddialara göre Snapdragon 855 yonga setine ve 4000mAh pil kapasitesine sahip olacak.

Google Pixel 3 Lite

Google geçtiğimiz sonbaharda Pixel 3 ve Pixel 3 XL’ı tanıtmıştı. Şimdi firmanın MWC 2019 etkinliğinde Pixel 4 modeli yerine Pixel 3 Lite ve Pixel 3 Lite XL modellerini tanıtması bekleniyor. Söylentiler doğruysa Pixel 3 Lite 5.5 inç, Pixel 3 Lite XL ise 6 inç ekran boyutuyla gelecek ve cihazların ekran çözünürlüğü 1080p olacak.

Google Pixel 3 Lite

Google Pixel 3 Lite

Orta sınıf Qualcomm Snapdragon işlemciyle gelmesi muhtemel telefonlarda 3.5mm kulaklık girişine yer verildiği dikkat çekiyor. Google Pixel 3 Lite serisinin yine 12 MP çözünürlüğe sahip güçlü bir kamera paketiyle gelmesi bekleniyor.

Energizer ve 26 yeni akıllı telefonu

Energizer firmasına baktığımız zaman karşımızda bir batarya üreticisi olduğunu görüyoruz. Ancak bu firma birkaç ay önce açıkladığı bir duyuruda MWC 2019’da yer alacaklarını ve bu etkinlikte tam 26 farklı yeni telefon tanıtacaklarını söylediler. Anlaşılan Energizer firması bu telefonlar ile piyasada büyük ses getirecek bir giriş yapmanın peşinde.

Firmanın en çok dikkat çeken iddiası ise tam 18.000mAh pile sahip bir akıllı telefonu piyasaya sürecek olmaları. Akıllı telefonların pillerinin bugünlerde maksimum 5.000mAh seviyelerinde olduğunu göz önünde bulundurursak bu oldukça etkileyici bir iddia.

Energizer’ın pil canavarı akıllı telefonun 18.000mAh pil kapasitesini göz önüne aldığımızda cihazın çok büyük ve ağır olacağını tahmin etmek zor değil. Cihazın sızdırılan muhtemel teknik detayları ise MediaTek tabanlı Helio P70 yongaseti, 6 GB RAM, 128 GB Depolama alanı ve FHD çözünrülüklü ekran şeklinde sıralanıyor.

Telefonun kameralarına baktığımız zaman ise bizleri arka tarafta üçlü kamera paketi karşılıyor. Bu kameralardan ana kamera diye tabir edilen kamera 16MP, ikinci kamera 5MP, üçüncü kamera ise 2MP Derinlik sensorü olarak görev üstleniyor. Ön tarafta ise ikili kamera dizilimine sahip olan telefonun ön kamerasının Pop-up diye tabir edilen motorize bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Çift ön kamerada ana kameranın 16 MP, yardımcı kameranın ise 2MP derinlik algılama sensörü olacağı iddia ediliyor. Bakalım MWC 2019’da karşımıza hangi akıllı telefonlar çıkacak, bekleyip göreceğiz.

Cihaz.TV‘yi FacebookTwitterGoogle+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here