NVIDIA, GeForce GTX 970 davasında oyuncular haklı çıktı

NVIDIA GeForce GTX 970 hatalı tanıtım davası sonuçlandı - CihazTV

NVIDIA, GeForce GTX 970’in video bellek miktarını yanlış tanıtması yüzünden milyonlarca dolar kaybetmek üzere

Dünyanın en büyük GPU üreticisi NVIDIA, oyunculara yönelik 2015 model ekran kartı GeForce GTX 970’in tanıtımında dev bir hata yapmıştı. Şirket ürünün 4 GB GDDR5 bellek içerdiğini duyurmuştu. Bununla birlikte oyuncular ve yayınlar kartı denediklerinde işin pek de öyle olmadığını fark ettiler. GTX 970, 3,5 GB GDDR5 ve ondan çok daha yavaş çalışan ayrı bir 500 MB yonga içeriyordu.

PC oyunlarının çoğu 3,5 GB’dan fazla video bellek kullanmıyor. Dolayısıyla oyuncuların büyük bölümü kartla sorun yaşamadı. Bununla birlikte ürün, 4 GB’a kadar video bellek tüketebilen oyunlarda beklenen performansı veremedi. Bu durum, oyun tarihinin en ünlü davalarından birine yol açmıştı.

Kartın hatalı tanıtıldığını vurgulayan oyuncuların verdiği hukuki mücadele sonunda meyvesini verdi. Mahkemede, ekran kartının tüketicilere vaat edilen hafızayı ve performansı sunmadığı sonu çıktı. Dava, NVIDIA’nın şimdiye dek satılan her GTX 970 için 30 dolar tazminat ödemeye razı olmasıyla son buldu. Şirket ayrıca dava süresince oluşan 1,3 milyon dolarlık hukuki masrafı da üstlendi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.