OnePlus Üst Düzey Akıllı Telefon Pazarında İlk Beşe Girdi

Çinli akıllı telefon üreticisi OnePlus büyük bir başarıya imza attı. Üst düzey akıllı telefonların rekabetinde artık beşinci en büyük marka OnePlus.

Akıllı telefonlar günümüzün en çok ilgi gören teknolojik cihazları. Dolayısıyla bu cihazların rekabetinde de markalar birbirleriyle amansız bir mücadele içindeler. Özellikle üst düzey akıllı telefon satışlarında, yani 400$ ve üzeri fiyatla satılan akıllı telefonların rekabetinde Apple ile Samsung dışında neredeyse hiçbir markaya şans tanınmıyordu. 2018 yılında bu gidişatı hızlı bir yükselişle Huawei bozmuştu. Şimdi ise gündemde Çinli akıllı telefon üreticisi OnePlus var.

CounterPoint Research tarafından paylaşılan bilgilere göre üst düzey akıllı telefonların rekabetinde artık beşinci sırada OnePlus var. Önündeki Oppo ile arayı kapatma eğiliminde olan firma, 2017 yılında %1 olan pazar payını %2’ye çıkarmayı başardı. Firmanın başarısının altında OnePlus 6 ve 6T modellerinin fiyat/performans açısından çok avantajlı olmaları yatıyor.

OnePlus 6
OnePlus 6

Oppo’nun 5 puanlık yükselişi de göz ardı edilmemeli

Tablodan çıkarılacak diğer bilgiler ise en az Çinli firmanın yükselişi kadar ilgi çekici. Üst segment akıllı telefonların pazar paylarında Apple’ın tam 7 puanlık düşüşü var. Bunu Samsung‘un 1 puanlık düşüşü takip ediyor. Huawei ise 2 puanlık yükselişle rakiplerine adeta gözdağı veriyor. Listenin dördüncü sırasında bulunan Oppo‘nun 5 puanlık yükselişi de inanılmaz büyük bir başarıya işaret ediyor. Eğer bu gidişat böyle devam ederse listenin zirvesindeki dört firmanın köşe kapmaca oynayacağını tahmin etmek hiç zor değil.

Oppo Reno ile Oppo daha yukarılara tırmanabilir mi?

Son bir bilgi olarak şunu da ekleyelim, bu bilgiler akıllı telefon pazarının ne kadar acımasız olduğunu bizlere gösteriyor. Zamanında üst sıraları kimselere kaptırmayan HTC, Sony, LG gibi markaların üst segment akıllı telefon satışlarında adı bile anılmıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here