PC toplama 2015 yılında geriledi, anakart satışları durgun

Tüketicilerin PC toplama ve oyun bilgisayarı kurma işlerine olan ilgisi 2015 yılında azaldı, global anakart gönderimleri 2014’e kıyasla %21,7 oranında düştü

Tayvanlı çip tedarikçileri, 2015 yılında pc toplama ve oyun bilgisayarı kurmaya olan ilginin azaldığını belirtiyor. Bu yıl dünya çapındaki anakart gönderimlerinin 2014 yılına kıyasla yüzde 21,7 oranında düştüğü söyleniyor. Açıklamaya göre, teknoloji mağazalarına yollanan anakart miktarı bu sene yalnızca 54 milyonla sınırlı kaldı.

PC kullanıcıları, kendi sistemlerini kurmak yerine çeşitli markaların hazırladığı hepsi bir arada ürünlere veya hazır bilgisayar kurulumlarına yöneldiler. Dünyanın en fazla anakart satan iki üreticisi ASUS ve Gigabyte, toplama bilgisayara olan ilginin azalmasından en az etkilenen markalar. Bu iki geliştiricinin teknoloji marketlere yolladıkları anakart sayısının 34 milyonu aştığı söyleniyor.

PC toplama ve oyun sistemi kurmaya olan ilgimizin azalması, anakart satışlarının gerilemesine yol açıyor.

ASUS ve Gigabyte, yüksek oranda kar getiren orta sınıf ve üst sınıf anakart modelleriyle öne çıkıyor. Dolayısıyla iki şirket, taleplerdeki azalmadan fazla yara almayacak. Kullanıcıların kendi bilgisayarlarını oluşturmaya olan ilgisinin düşmesi, giriş seviyesi anakartlara odaklanan üreticileri kayba uğratacak. İki markanın pazar payından geriye kalan 20 milyonluk gönderim rakamını paylaşan onlarca teknoloji markası, faaliyetlerine devam etmekte zorlanacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.