Samsung Ekranın İçinde Görünmeyen Ön Kamera Üzerinde Çalışıyor

Çerçevesiz akıllı telefonların baş belası haline gelen ön kameralar Samsung’un yeni teknolojisiyle farklı bir boyuta ulaşabilir.

Günümüzün modern akıllı telefonları ekran/gövde oranı konusunda sınırları zorluyor. Neredeyse çerçevesiz diyebileceğimiz birçok akıllı telefon şu an piyasada yer alıyor. Telefonların tamamen çerçevesiz hale gelmesinin önündeki tek engel gibi görünen ön kameralar, damla çentik kavramının öne çıkmasını sağladı. Çentikten ya da ekranın içerisinde delik olmasından hoşlanmayan kullanıcılar için ise mekanize ön kameralı cihazlar piyasaya çıkmaya başladı. Teknoloji gündemindeki son haberlere göre Samsung, bu gidişatı değiştirecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Çentik, delik, mekanize yapı olmadan dahili ön kamera keyfi

Ne çentik, ne delik, ne de mekanize kamera olmaksızın, ekranın içine gizlenmiş ön kamera sistemi üzerinde çalışan Samsung, çerçevesiz akıllı telefonların geleceğini belirleyebilir. Kore’de paylaşılan bir haber doğrultusunda ortaya çıkan bilgiler, Samsung Mobil’in ekran AR-GE departmanı yardımcı başkanı Yang Byung-Duk tarafından onaylandı.

Galaxy S10 5G Nisan ayında piyasaya sürülecek

Mevcut teknolojide Samsung’un üst düzey akıllı telefonlarında hole-punch denen ve birçok kullanıcıyı rahatsız eden ön kamera deliği mevcut. Bu delik ön kameranın herhangi bir mekanize yapı olmadan çalışmasını sağlıyor. Ancak gerçek şu ki, ekrandaki bu delik oyunlarda ya yazılımlarda ortadan kaldırılamıyor. Bu doğrultuda kullanıcıların göz zevkini bozabiliyor.

“Samsung mekanize ön kameraları neden tercih etmiyor?” sorusunun ise iki basit cevabı var. Birincisi suya ve toza doyanıklılık konusunda yaşanan problemler. İkincisi ise bu mekanizmaların çabuk bozulabilme ihtimali. Bakalım Samsung firması gerçekten de ekranın görüntüsünde kayıp yaşatmayan dahili ön kamera teknolojisini hayata geçirebilecek mi, bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here