Seyahat Ederken Veri Güvenliğinizi Nasıl Sağlarsınız?

Gerek kültür amaçlı seyahatlerde gerekse iş amaçlı seyahatlerde akıllı telefonumuzdan ya da bilgisayarımızdan sürekli farklı ağlara bağlanmak zorunda kalırız.

Havaalanında, seyahat ettiğimiz otobüste ya da uçakta, havaalanındaki kafe gibi ortak alanlarda sürekli Wi-Fi değiştirmek zorunda kalırız. Özellikle, yurtdışına çıktığımızda kendi hücresel verimizi harcamaktan kaçınmak için kafelerdeki ağlara bağlanılır. Bu şekilde devamlı ortak kullanılan ağlara bağlanmak yanında büyük bir veri güvenliği problemi doğurabilir.

Seyahatlerinizde veri güvenliğinizi sağlamak için VPN teknolojisinden yararlanabilirsiniz. VPN, sizin için internet üzerinden size sanal özel bir ağ oluşturur ve bu ağ sizin için size ayrılmış olan bir yolda kullandığınız zırhlı bir araç görevi görür. Bu ağ aracılığıyla yaptığınız aktiviteler internete bağlanmak için kullandığınız ağ internet servis sağlayıcısı tarafından görülemediği gibi aynı zamanda konumunuz da VPN programının size sağladığı VPN sunucusunun fiziksel konumu olarak gözükeceği için IP adresiniz de bu fiziksel konumda gözükecektir.

VPN ile verileriniz gizli ve güvende olur ama güvenilir bir VPN size buna ek olarak daha birçok avantaj sağlar:

  1. VPN ile internete hangi ağ üzerinden bağlanırsanız bağlanın, sanal olarak anonim olursunuz çünkü normalde bağlandığınız ağın servis sağlayıcısı tarafından size sağlanan IP adresi yerine VPN tarafından size sağlanan IP adresiyle internete bağlanırsınız.
  2. Verileriniz VPN programının size internet üzerinden sağladığı tünel aracılığıyla internette hareket eder. Bu tünele girmeden ve çıkmadan önce bütün verileriniz okunmayacak şekilde şifrelenir ve hiçbir kaydı tutulmaz. Normal bir internet deneyiminizde, bütün bilgileriniz; tarayıcınızdan girdiğiniz bütün siteler, bu sitelerde ne kadar süreyle çevrimiçi kaldığınız, bu sitelerde paylaştığınız bilgiler gibi birçok veri internet servis sağlayıcınız ve üçüncü partiler tarafından kolay bir şekilde görülebilir, izlenebilir ve analiz edilmek üzere saklanabilir. VPN kullandığınızda böyle bir durum ile karşılaşmazsınız çünkü VPN siz ve internet arasında tünel protokolü aracılığıyla güvenli bir geçit oluşturur. Verileriniz hem gizli hem de güvenli olur.
  3. VPN ile seyahat ederken gittiğiniz ülkenin içerikleri yerine VPN sunucularından kendi ülkenizde konumlanmış olanı seçerek hala kendi ülkenizin içeriklerine ulaşabilirsiniz.
  4. VPN ile aynı zamanda seyahat etmediğiniz dönemlerde de kendi ülkenizde erişime engellenmiş olan sitelere başka bir ülkedeki VPN sunucusu ile internete bağlanarak erişebilirsiniz. Örneğin, Wikipedia Türkiye’de erişime engelli. Wikipedia’ya girmek için bir VPN programı indirmeniz yeterli olacaktır.
  5. VPN ile Netflix, Youtube, Spotify, Hulu ve benzeri gibi bölgeye göre farklı içerik yayınları yapan platformların coğrafik kısıtlamalarını VPN ile aşabilirsiniz. Örneğin, Netflix Türkiye ve Netflix Amerika’da yayınlanan içerikler birbirinden farklıdır. Amerika’da yayınlanan içeriklerin hepsi Türkiye’de yayınlanmıyor. VPN ile bu sorunu çözebilirsiniz.
  6. VPN ile internet servis sağlayıcınızın size sağladığı ve/veya sizin internetinizi sınırlandırdığı veri aktarım kapasitesini aşabilirsiniz. Güvenilir bir VPN programı size sınırsız bant genişliği; yani sınırsız bir veri aktarım kapasitesi sağlayabilir. Bu demektir ki, video izlerken yüksek kalitede izlemeye devam edebilirsiniz ve upload hızınız da internet servis sağlayıcınız size kota koysa bile düşmez.

Özetlemek gerekirse, gerek seyahat ederken gerek evinizin konforunda, güvenilir bir VPN ile verilerinizi güvence altına alabilir ve gizliliğini sağlayabilirsiniz. VPN ile üçüncü partilerden uygulamalarınız için kullandığınız parolalar, ziyaret ettiğiniz siteler, o sitelerde ne kadar süre ile kaldığınız, o site üzerinde yaptığınız paylaşımlar, konumunuz, kimliğiniz gizli olur. Erişim yasaklarını aşabilir, yasaklı sitelere giriş sağlayabilirsiniz.