Sharp depreme dayanıklı buzdolabı geliştirdi

Sharp depreme dayanıklı buzdolabı, sarsıntı anında kapılarını kilitliyor ve elektrik kesintilerinde güneş enerjisiyle ayakta kalıyor. - CihazTV

Japon teknoloji şirketi Sharp, yüksek sismik risk taşıyan bölgelere özel depreme dayanıklı buzdolabı geliştirdi

Teknoloji dünyasının en başarılı markalarından bazılarına ev sahipliği yapan Japonya, tarihin en şiddetli depremlerinden bazılarının görüldüğü zorlu bir coğrafyada yer alıyor. Ülkenin dünyaya kazandırdığı beyaz eşya markalarından Sharp, yüksek sismik risk altındaki bölgeleri hedefleyen depreme dayanıklı buzdolabı üretti.

Depreme hazırlıksız yakalanmak istemeyen, Sharp’ın ürettiği yeni buzdolabının özelliklerini çok beğenecekler. Güneş paneliyle desteklenen cihaz, afet esnasında elektrik kesilse bile 3 gün boyunca yiyecekleri soğuk tutuyor. Yalnızca dondurucu açık tutulduğunda, kullanım ömrü 10 güne kadar uzuyor.

Sharp depreme dayanıklı buzdolabı, sarsıntı anında kapılarını kilitliyor ve elektrik kesintilerinde güneş enerjisiyle ayakta kalıyor. - CihazTV

Depremi atlatan bireyler, etrafa saçılan kırılmış eşyaların üzerine basma riskiyle karşı karşıya kalırlar. Son teknoloji ürünü depreme dayanıklı buzdolabı, sarsıntı hissettiği anda kapılarını otomatik olarak kitliyor. Bu sayede besinlerin, kavanozların ve kırılabilir yiyecek kaplarının etrafa saçılması önleniyor. Güneş enerjili buzdolabı, panik halinde hareket eden afetzedelerin kırık cam ve porselen parçalarına basarak kendilerine zarar vermelerini önlüyor. Sharp’ın YouTube kanalında 2 yıl önce paylaşılan test videosu, sarsıntıya duyarlı kilit sisteminin ne kadar akıllıca bir çözüm olduğunu vurguluyor.

Sharp’ın akıllı buzdolabı, bu ay Japonya’da satışa sunuldu. Bununla birlikte ürün birçok kişiye fazlasıyla pahalı gelebilir. Cihazın tavsiye edilen perakende satış fiyatı tam 480.000 yen. Japon piyasası için belirlenen fiyat yaklaşık olarak 13800 TL’ye denk geliyor. Ürünün afet riski taşıyan diğer bölgelerde ne zaman satışa sunulacağı henüz ilan edilmedi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here