Steam kullanıcılarının işletim sistemi ve ekran kartı tercihi ne?

Steam

Steam için her ay yayınlanan istatistiklerle birlikte kullanıcıların işletim sistemi, ekran kartı ve RAM tercihleri de açığa çıkıyor.

Oyuncuların uğrak platformu Steam, geçtiğimiz Aralık ayı için kullanım istatistiklerini yayınladı. Buna göre Steam kullanıcılarının yarısından biraz fazlası Microsoft‘un en yeni işletim sistemi olan Windows 10‘u tercih ediyor. Windows 10 toplamda %50,35 oranıyla ilk sırada yer alırken; bu kullanıcıların %49.10‘u 64-bit sürümünü, kalan %1.25‘lik bölüm ise 32-bitlik sürümünü kullanıyor.

Windows 10‘un ardından tahmin edebileceğiniz üzere ikinci sırada hâlâ ciddi bir kullanım oranı olan Windows 7 geliyor. Şu anda Steam kullanıcılarının %33,8‘i Windows 7 kullanmaya devam ediyor.

Yayınlanan veriler sadece işletim sistemini değil kullanıcıların ekran kartı tercihini de gözler önüne seriyor. Aralık ayı itibarıyla Steam kullanıcılarının %58,8‘i NVIDIA grafik kartları kullanırken %23,28‘si AMD kartları tercih ediyor. Geriye kalan %17‘lik dilim ise Intel’in entegre GPU’larına sahip.

Son olarak öne çıkan istatistiklere baktığımızda birçok oyuncuda 8 GB RAM yer alırken, 1920 x 1080 Full HD çözünürlük kullanıcılar arasında en popüler olan. Ayrıca birçok oyuncunun GeForce GTX 970 kullandığını da belirtelim.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.