Swatch Bellamy, temassız ödeme yapan ilk analog saat

Swatch Bellamy, Visa kart sahiplerine alışverişlerde temassız ödeme kolaylığı sunacak

Visa ve Swatch SA arasında gerçekleştirilen işbirliği ile Visa kart sahipleri Swatch’ın yeni kol saati ile temassız ödeme yapabilecek. Önümüzdeki yılın ilk aylarında pazara sunulması planlanan Swatch Bellamy, Visa ödemelerinin kabul edildiği, dünyanın tüm temassız ödeme noktalarında kullanılabilecek. Dünyaca ünlü işlevsel Swatch tasarımı ile Visa’nın ödeme teknolojisini buluşturan Bellamy ödemelerde yeni bir dönemin başlangıcı olacak.

Bellamy adını “Geçmişe Bakış 2000-1887” adlı romanın Amerikalı yazarı Edward Bellamy’den alıyor. Bellamy, 1888 yılında yayınlanan romanında kredi ve banka kartlarının nakdin yerini aldığı ütopik bir dünya kurgulamıştı.

Aynı zamanda Fransızcada “iyi arkadaş–bel ami” anlamına da gelen Bellamy, kullanıcılar için iyi bir ödeme “arkadaşı” olacağının da mesajını veriyor.

swatch-bellamy-visa-temassiz-odeme-ozellikli-kol-saati-2

Bellamy, Swatch’ın bilinen eğlenceli, renkli ve tasarım özelliklerini taşımakla birlikte kadranında tüketicilerin satış noktalarında temassız ödeme yapmalarına imkan verecek bir NFC çip içeriyor. Temassız NFC teknolojisi, yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanarak elektronik cihazların genellikle 10 cm’den daha bir kısa mesafede haberleşmelerini sağlıyor.

Kol saati ile yapılan ödeme işlemleri herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor, bu da kullanıcıların mevcut saat pillerini kullanarak ödeme yapabilecekleri anlamına geliyor. Bellamynin öncelikli olarak ABD, İsviçre ve Brezilya’daki Visa kart sahipleri ile buluşması hedefleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.