Xbox Project Scorpio, Xbox One oyunlarına 1080p 60 fps sözü vermiyor

Xbox Project Scorpio 4K oyun konsolu özellikler - CihazTV

E3 2016 fuarında duyurulan Xbox Project Scorpio, halihazırda piyasada olan Xbox One oyunlarının tümünü 60 fps hızda çalıştırmayacak

Microsoft Xbox Project Scorpio 4K oyun konsolu projesi, E3 fuarının en fazla ilgi çeken yeniliklerinden biriydi. Gerçek 4K oyun tecrübesi vaat eden cihazın, sanal gerçeklik içerikleri için yeterli grafik gücüne sahip olduğu söyleniyor.  Microsoft’un oyun endüstrisinden aldığı fikre göre, 4K oyun çalıştıracak bir sistemin en az 6TFLOPS gücünde olması gerekiyor. İşte Project Scorpio bu hedefi tutturmak için geliştirilen bir ürün.

Project Scorpio, Xbox One’dan neredeyse 4,5 kat daha güçlü

Xbox Project Scorpio teknik özellikleri, E3 fuarında yapılan görkemli tanıtım sunumunda detaylı olarak açıklanmadı. Yetkililer cihazın içerdiği bileşenlerin genel özelliklerine değinmekle yetindiler. Açıklananlara göre cihaz 8 çekirdekli işlemci, 6 TFLOPS gücünde grafik kartı içeriyor ve 300 GB/s bellek bant genişliği sunuyor. Bu değerler, 1,23 TFLOPS’luk Xbox One ile kıyas kabul etmeyecek kadar üstün.

Xbox Project Scorpio 4K oyun konsolu özellikler - CihazTV

1080p oyunlara %100 destek (ama fazla performans artışı beklemeyin)

Yeni konsolun en çarpıcı yönlerinden biri, One ve One S ile %100 uyumlu olması. Project Scorpion, bu konsollar için üretilen aksesuarlara ve oyunlara tam destek veriyor.

Yeni sistemin geriye dönük destek sunacak oluşu, Xbox One oyunlarını daha hızlı oynayacağımız anlamına gelmiyor. Microsoft’un konsol bölümünün başkanı Phil Spencer katıldığı bir programda, Scorpio’nun 1080p oyunlarda 60 fps garantisini vermeyeceğini vurguladı. Xbox One oyununuz dinamik ölçekleme özelliğine sahipse, birazcık performans artışı görebilirsiniz. Yetkili Project Scorpio’nun gerçek gücünün 4K için optimize edilen yeni yapımlarda ortaya çıkacağını söyledi.

İlk Scorpio oyunları arasında Fallout VR göze çarpıyor

Yeni sistem için optimize edilen ilk oyunlar arasında Fallout 4 VR sürümünü göreceğiz. Bu oyun şimdilik yalnızca HTC Vive sanal gözlüğü destekliyor. Dolayısıyla yeni 4K konsolun HTC Vive ile uyumlu olma ihtimali yüksek. Konsolun fiyatı, çıkış tarihi ve detaylı teknik özellikleri henüz belli değil.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here