Xiaomi kendi işlemcisini üretmeye başlayabilir

Şu anda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, çok yakında kendi işlemcilerini üretmeye başlayabilir.

Mobil işlemci pazarında Qualcomm ve MediaTek dominesi devam ederken, Samsung ve Huawei gibi bir süredir kendi işlemcilerini üreten şirketler de yer alıyor. Firmalara özellikle mâliyet ve esneklik konusunda büyük kolaylık sağlayan bu durum, şimdi de son dönemin yükselen markası Xiaominin hedefinde.

Bugüne kadar akıllı telefonlarında Snapdragon ve MediaTek işlemcilerini tercih eden Xiaomi, dedikodulara göre yakında kendi işlemcilerini de üretmeye başlayacak. Gelen bilgilere göre şu anda “Pinecone” kod adıyla bir işlemci için çalışmalar devam ediyor. Eğer söylentiler doğru çıkarsa, Xiaomi Mi 6 veya farklı bir akıllı telefon modelinde bu işlemciyi görebiliriz.

Xiaomi Mi 5s teknik özellikler, hafıza seçenekleri, fiyat, çıkış tarihi - CihazTV

Xiaomi‘nin kendi işlemcisini üreteceğine dair dedikodular ilk olarak 2015 yılında ortaya çıkmış ancak o günden bugüne kadar herhangi bir resmi duyuru yapılmamıştı. Eğer nihayet bu söylentiler doğru çıkarsa Xiaomi, Huawei‘den sonra kendi mobil işlemcisini üreten ikinci Çinli şirket olacak.

Tabii ki henüz sözü edilen Pinecone işlemcisinin Snapdragon veya Mediatek işlemcilerine oranla nasıl bir performans ve verimlilik sunduğunu bilmiyoruz. Ancak şirketin yakın gelecekte kendi işlemcilerini kullanmaya başlaması demek hem zaman hem de maddi açıdan ciddi tasarruf sağlayacak. Bu da zaten fiyat performans oranlarıyla öne çıkan Xiaomi telefonların daha da ucuzlayabileceği demek oluyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here