4 inç iPhone 6c’nin çıkış tarihi ve özellikleri

KGI Securities analisti Ming Chi Kuo, 4 inç ekranlı iPhone 6c’nin tahmini özelliklerini ve çıkış tarihini içeren bir rapor yayımladı

Tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren markalar, farklı zevklere hitap eden cihazlar geliştirmek adına pek çok konsepti değerlendiriyor. Akıllı telefon sektöründe son dönemde, büyük ekranla donatılan ve yüksek kapasiteli batarya içeren ürünler revaçta. Fakat hatırı sayılır miktarda tüketici halen ufak ekranlı ve tek elle kolayca kullanılan ürünlere yöneliyor. Bu gereksinimi karşılayan cihaz sayısı günden güne azalıyor.

apple-iphone-5c-2013

Akıllı telefon sektöründe görülen en ufak ekranlardan bazılarını Apple iPhone modellerinde gördük. Bununla birlikte, Apple bile değişen tüketim alışkanlıklarına ayak uydurarak 4 inç iPhone üretmeye son verdi. 2014 yılından itibaren üretilen iPhone’ların en ufağı bile 4,7 inç boyunda Retina HD ekrana sahip.

KGI Securities analisti Ming Chi Kuo, bu durumun 2016 yılında değişeceğini ön görüyor. Ming Chi Kuo’nun araştırmasına göre bazı kullanıcılar, ufak ekranlı yeni iPhone üretilmediği için iPhone 4s, 5, 5s ve 5c modellerinden vazgeçemiyor. 2015 yılında toplamda 14-15 milyon arasında 4 inç ekranlı akıllı telefon satılacağını ön gören uzman, bu cihazlara olan talebin 2016 senesinde de süreceğini belirtiyor.

iphone-6s-gold-800

Kuo’nun iddiasına göre Apple, 2016 yılının ilk çeyreğinde 4 inç ekranlı ve Apple A9 işlemcili bir iPhone tanıtacak. Cihazın ismi henüz kesinleşmese de, biz bu ürüne iPhone 6c demeyi tercih ettik. Uzmanın sözlerine bakılırsa ufak ekranlı iPhone 6c en az üç renk tercihiyle üretilecek ve iPhone 5s’in kamera özelliklerine sahip olacak. Yani bu modelde yalnızca 1,2 MP selfie kamerası ve 8 MP arka kamera göreceğiz.

Cihazın ufak boyutları ve iPhone 6s’e kıyasla daha sade teknik özellikler taşıması, fiyat avantajını da beraberinde getirecek. Yeni nesil 4 inç iPhone’un 2016’nın Mart ayından itibaren 400 dolarla 500 dolar arasında fiyatla satışa çıkacağı iddia ediliyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.