Alan Adı Nasıl Satın Alınır: Alan Adı Kayıt Kılavuzu

Alan adları hakkında bilmeniz gerekenler nedir, doğru alan adı nasıl seçilmeli ve bir alan adının mevcut olup olmadığını nasıl kontrol etmek ve alan adınızı kaydettirmek için gereken işlemler.

Bir blog yazmak veya yeni çevrimiçi bir işletme kurmak istiyorsanız, web sitenizin adı olan bir alan adı oluşturmanız gerekmektedir. İhtiyaçlarınız için doğru alan adını almak ilk başta teknik görünebilir, ancak işlem oldukça basittir.

Bu domain kayıt kılavuzu, alan adı uzantıları hakkında bilmeniz gerekenleri, istekleriniz doğrultusunda uygun alan adını nasıl seçmek ve bir alan adının uygun olup olmadığını kontrol etmek ve alan adınızı kaydettirmek için gereken adımları size anlatacaktır.

 Alan Adı Nedir?

İnternetteki her web sitesinin bir IP adresi vardır. Bu adresler bir web sitesinin konumunu gösterir, bunları GPS koordinatları gibi düşünün. Genellikle IP adresi sayı kümesine benzemektedir:

212.27.11.137

Herhangi bir web sitesinde gezinmek için tüm bu sayıları hatırlamak zor olabilir. Burada alan adları devreye girer ve yardım eder.

Alanı Adı Sistemi (DNS) adı verilen bu yapı IP adreslerinin hatırladılmasını kolaylaştırır. Bu adlara alan adları denir.

Web sitenizin alan adı insanların web sitenize dahil olmak çin adres çubuğuna yazdığı adrestir. Basit şekilde söylersek IP adresi web sitenizin GPS koordinatlarıysa, alan adı onun sokak adresidir. Bazı örnekler mailchimp.com ve google.com’dur.

Birisi bir tarayıcıya alan adı yazdığı zaman DNS sunucusu üzerinden yönlendirilir. Bu sunucu hangi IP adresi olduğunu bulmak için adı çevirir. Ardından o web sitesinin verilerini alır ve tarayıcıya iletir. Bu işlem birkaç saniye içinde gerçekleşir ve web sitesini hızlı şekilde bulmanızı ve görüntülemenizi sağlar.

Alan Türleri

Verisign’a göre, 2019 yılında 360 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı mevcut idi. Satın alacağınız alan türleri birbirinden farklıdır. En iyi seçimi yapmak için ilk önce iki ana bölümden oluşan bir alanın özelliklerini anlamanız gerekmektedir – ikinci düzey alan (SLD) ve üst düzey alan (TLD).

İkinci Düzey Alan Adları (SLD)

İkinci seviye alan adı çoğu insanın bir web sitesi adı gibi düşünmesidir. Bu, sizin markanızı temsil etmek için seçtiğiniz benzersiz isimdir. Bununla insanla sizi insanlar en çok hatırlayacaktır.

İnternet sayfasında uzantının veya üst düzey alanın hemen solunda SLD görünür. İstediğiniz kadar harf, sayı ve özel karakter içerebilir, ancak bunlar genellikle kısa ve kolay olur.

Üst Düzey Alan Adları (TLD)

Üst düzey alan adları (TLD) alan adı uzantıları olarak da adlandırılır. SLD’nin sağ tarafında noktadan sonra görünen harf dizisidir. En popüler alan adları şunları içermektedir:

.com: “Ticari” ifadesinin kısaltması olan bu alan uzantısı ticari kullanım için başlatılan ilk TLD idi. Hala en popüler olan hesap olunmaktadır.

.net: “Ağ” kelimesinin kısaltması olan bu alan adları teknoloji kuruluşları için yaratılmıştır, ancak her türden işletme internet sayfaları sahipleri için başka bir yaygın seçenek haline gelmiştir.

.edu: “Eğitim” kelimesinin kısaltması olan bu TLD üniversiteler, kolejler ve diğer eğitim kurumları için oluşturulmuştur. Bugün çoğunlukla ABD okulları için kullanılmaktadır.

.org: “Kurum” kelimesinin kısaltması olan bu alan adı kar amacı gütmeyen kuruluşlar için geliştirilmiştir, ancak kısa sürede okullar, kurumlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında yaygınlaşmıştır.

.gov: “Hükümet” kelimesinin kısaltması olan bu sözcük yalnızca ABD devlet kurumlarının kullanımı için oluşturulmuştur.

.mil: “Askeri” kelimesinin kısaltması olan bu TLD yalnızca ABD ordusu böümleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Ayrıca farklı ülkeler için TLD’ler (örneğin Kanada için .ca) ve .coffee, .cheap ve .ninja gibi niş alan adları da vardır. Toplam olarak birbirinden farklı 1.500’den fazla farklı TLD var ve bu listeni büyütmek mümkündür. Ancak TLD’ler farklı ücretlere sahiptir. Bazıları diğerlerinden daha fazla “ağırlık” taşır, bu da bir alan satın alırken kararınızı etkileyebilir.

Peki Alan Adının Maliyeti Ne Kadardır?

Alan adı kayıt şirketleri aracılığıyla alan adı satın aldığınız zaman çok yıllı kayıt seçeneği ile bir yıllığına kaydettirirsiniz. İlk dönem sona erdiği zaman alan adı kaydınızı yenileyebileceksiniz ve genellikle bunu yapmak için kayıt şirketi tarafından bilgi alacaksınız. Alan adları bazen web barındırma planınıza dahil edilir veya genellikle ev sahipliği yapan şirketiniz tarafından sunulur.

Atak Domain aracılığıyla satın alınan alan adları, .com veya .net gibi seçtiğiniz TLD’ye göre fiyatlandırılır.

.com gibi ortak üst düzey alan adını yılda 4,99 ABD Dolar gibi düşük fiyata satın alınabilir ve genellikle promosyonlar sunulur. Atak Domain aracılığıyla satın alınan alan adları web sitenize ücretsiz doğrulama ve şifreleme sağlamak için ücretsiz WHOIS gizlilik koruması ve Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikası ile birlikte gelir.

Sitenizi çevrimiçi duruma getirmek için bir web barındırma planınızın olması gerekir, ancak alan satın almak için herhangi sahiplik barındırma planınızın olması gerekmez. Varsayalım, aklınızda herhangi bir işletme veya blog adı mevcut, alan adınızı şimdi satın alıp kaydettirerek markanızın adını geleceğe ayırmak mümkündür. O zaman web sitenizi nasıl oluşturacağınızı düşünmek için bolca zamanınız olacak.

Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adınız çevrimiçi işletmeniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceği için seçtiğiniz işlem markanızı oluşturmada ilk adımdır. Bununla birlikte mükemmel alan adını bulmak zor olabilir.

Milyonlarca alan adı olduğu doğru olmasına rağmen hatırlanması kolay popüler alan adlarının çoğu alınır. Ancak biraz hayal gücü kullanırsanız, ihtiyacınız olan alan adını yine de alabilirsiniz.

Markalaştırmak İçin İyi Bir Alan Adı Belirleyin

Yaratıcı, akılda kalıcı alan adları her zaman genel olanlardan daha iyidir. Sonuçta, alan adınız, insanların işletmenizi internette nasıl bulmak, hatırlamak ve işletmeniz hakkındaki sözleri nasıl yaymak için yardımcı olacaktır. Bir sürü genel anahtar kelimeden oluşan alan adı yerine markanızla uyumlu bir şeye sahip olmak çok daha iyidir.

Örneğin, cheapcarinsurance.com ve affordableautoinsurance.com? arasındaki farkı söyleyebilir misiniz? Sigorta satın alırken hangisine güvenirsiniz? Muhtemelen hiçbiri. Her ikisi kulağa biraz istenmeyen bir e-posta gibi geliyor.

Öte yandan, progresif.com veya geico.com alan adlarının sizi nereye yönlendireceğini bileceksiniz. Bu şirketler markalarına yatırım yaptılar ve onları alan adlarında kullandılar. Bu sitelerin yasal olduğuna güvenebilirsiniz.

Markanıza uygun güçlü alan adı seçerek güven elde edebilirsiniz.

Doğru Domain Uzantısını Seçin

Alan adınız için uzantıyı veya alan adı eçerken, başka bir şey seçmek için özel nedeniniz olmadığı sürece “.com” hala en iyi seçimdir. Tüm alan adlarının yaklaşık %43’ü .com uzantısına sahiptir ve bu da onu insanların en çok görmeyi beklediği şeydir.

Google alan adı seçimi sıralamasını etkilemese de tüketici algısını etkiler. Birçok kişi diğer alan adlarını daha az güvenilir olarak görür.

Bununla birlikte, .net veya .org uzantıları nadir değildir, bu nedenle mükemmel adı bulursanız ve .com mevcut değilse, ikincil derece iyi seçenekler olabilir.

Ancak, .com dışında bir uzantı kullanmaya karar verirseniz, .com uzantısında ne tür bir web sitesi bulunduğuna göz attın. Sitede şüpheli veya rahatsız edici bilgiler mevcutsa, bu addan tamamen uzak durmağınız tavsiye edilir.

Son olarak, .space, .club, .pizza gibi niş alan adı uzantılarından uzak durun, çünkü bunlar sizin markanızın tanınmasına yardımcı olmayacaktır.

Alan Adı Uzunluğu Önemli mi?

Alan adı uzunluğunda daha kısa daha iyidir. Arama motorları, özellikle Google anlaşılması kolay ve basit alan adlarını tercih eder. Rakamlar ve özel karakterlerle dolu URL’ler arama motoru sıralamalarına zarar verebilir.

Alan adınız web sitenizin konseptini kapsamalı ve mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Kısa alan adlarının okunması daha kolaydır, pazarlama materyallerinde daha az yer kaplar ve ziyaretçilerin hafızalarında kalma şansları daha yüksektir.

Kısa alan adlarının dezavantajı ise daha azının kullanılabilir olmasıdır. Ancak, marka adınız %100 benzersizse, bütçenize uygun bir şey bulabilirsiniz.

Peki uzunluk ne kadar olmalı? 6 ila 14 karakter hedefleyin.

Hatırlanabilir Alan Adlarını Tercih Edin

Seçtiğiniz alan adı ne olursa olsun, akılda kalıcı olmalıdır. Herkesin yazıp yazabileceği kadar basit olmalıdır.

Alan adınızın akılda kalıcı olup olmadığından emin değil misiniz? 10 arkadaşınıza söyleyin ve heceleyebileceklerini sorun. Söylemede zorluk yaşayanlar varsa, başka bir şey seçmeniz gerekir.

Seçtiğiniz alan adının ağızdan ağıza yayılması için telaffuzunun da kolay olduğundan emin olun. Aynı “10 arkadaş” testini kılavuz olarak kullanın. Alan adını bir yere yazın ve arkadaşlarınızdan bunu telaffuz etmelerini isteyin. Herhangi bir zorluk yaşanan yoksa, doğru alan adını seçmişsiniz.

Yahoo, Amazon, Reddit ve Twitter gibi bazı popüler web sitelerini düşünün. Her biri kısa ve hecelemesi kolaydır. Kötü bir seçim yaparsanız, ziyaretçilerinizin çoğunun başka birinin web sitesine gitme olasılığı yüksektir.

Sayılardan ve Kısa Çizgilerden Kaçının

10 arkadaşınızdan sayılar ve tirelerle dolu bir alan adını hecelemesini veya telaffuz etmesini istediğinizi hayal edin. Mümkün olmayacak.

Bu öğelere sahip alan adı seçtiğiniz zaman alan adınızı hatırlayamayan çok olacak. Örneğin, Face-Book.com internet sayfasını kullanmamız gerekseydi muhtemelen bugün Facebook’umuz olmazdı.

Ticari Marka İhlalini Kontrol Edin

Hem büyük hem de küçük markalar ticari markalı adlarını kullanarak başkalarıyla sorun yaşayabilir. Küçük hata yapmış olsanız bile, bir dava ile ilgili yasal sorunlar sizin için maliyetli olabilir ve sayfanızı yeniden düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Seçiminizi tamamlamadan önce marka arama aracı kullanarak bu durumlardan kaçınabilirsiniz.

Alan Adınızı Gelecek İçin Hazırlayın

Alan adları ve web siteleri uzun vadeli yatırımlardır. Yani, bir yıllık veya en son moda içeren bir alan adı seçmekten kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

İşletmenizin veya markanızın beş veya on yıl içinde nerede olabileceğini düşünün. Şimdi temel SEO hizmetleri sağlıyorsanız, işiniz büyüdükçe tekliflerinizi genişletebilirsiniz. Bu nedenle, “pazarlama” veya “dijital pazarlama” kelimelerini kullanmak “SEO hizmetleri”nden daha iyi faydalanabilirsiniz.

Alan Adı Oluşturucu Araçlarını Deneyin

Yaratıcı biri değilseniz ve aklınıza farklı düşüncelerin gelmesine yardımcı olması için alan adı oluşturucu kullanabilirsiniz. Markanızı veya web sitenizi tanımlayan bazı kelimeleri veya cümleleri girmeniz yeterlidir; bu araçlar size bir fikir listesi verir ve ardından kullanılabilirliğini kontrol edebilirsiniz.

Alan Adı Satın Alma Adımları

Akılda kalıcı, dikkat çekici, markalı ve kısa alan adlarından oluşan listeniz olduğunu varsayalım. Alan adınızı satın almak ve kaydettirmek için gereken adımlar.

1. Güvenilir Alan Adı Kayıt Şirketi Seçmek

Alan adı almak için öncelikle internetteki tüm sayısal alanları koordine etmekten sorumlu kar amacı gütmeyen kuruluş olan İnternet Tahsisli İsimler ve Sayılar Kurumu (ICANN) tarafından onaylanmış kayıt şirketi bulmalısınız. Atak Domain ICANN tarafından yönetilen alan adları sunar.

2. Alan Adı Kullanılabilirlik Denetleyicisi Aracı Bulmak

Sonraki adım ise alan adı aramasıdır ve alan kullanılabilirliği kontrol aracını içermelidir. Bu size Tinysgarage.com gibi istediğiniz alan adının uygun olup olmadığını söyleyecektir.

Atak Domain’ın alan adı kullanılabilirliği kontrol aracı domain sorgulama sayfasında arama yapabilirsiniz.

https://www.atakdomain.com/domain-sorgulama

3. En İyi Alan Adı Seçin

Kullanılabilir alan adlarını kontrol ederken, genellikle birinci, ikinci ve onuncu seçimlerinizin zaten yapıldığını göreceksiniz. Bu durumda farklı yöntemler uygulayabilirsiniz:

Aramaya devam edin. Yaratıcı enerjinizden faydalanarak sevdiğiniz bir şey bulana kadar aramaya devam edin.

Başka bir uzantı seçmek. .com kullanılamıyorsa ve belirli bir ad belirlediyseniz, çalışacağını düşündüğünüz .net veya .org’u düşünün.

Sahibine ulaşmak. Belki alan adının sahibi mevcut, ancak fazla kullanılmamaktadır. Bir teklifle sahibine ulaşabilirsiniz.

4. Alan Adınızı Satın Almak ve Kaydı Tamamlamak

Alan adına karar verdikten sonra şimdi onu satın alma zamanı. Atak Domain üzerinden satın aldığınız zaman alan adının yıllık maliyetinin yanı sıra mevcut indirimleri size bildiririz.

Ödeme işlemi sırasında alan adını kaydettirmek için bir e-posta adresi de dahil olmak üzere iletişim bilgilerinizi girmeniz istenecektir.

5. Yeni Alan Adınızın Sahipliğini Doğrulamak

Alan adınız için ödeme yapmak bu süreçte son adım gibi görünebilir, ancak aynı zamanda sahipliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu adım, alan adını (örneğin, myname@topnotchsales.com) kullanarak e-posta göndermenize olanak tanır ve diğer kişilerin izniniz olmadan bu alanı kullanmasını engeller.

Alan adınızı Atak Domain üzerinden satın aldıysanız bu işlem basittir. Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra doğrulama e-postası alacaksınız. E-postadaki Alan Adını Doğrula düğmesini tıklamanız ve sonraki sayfadaki talimatları izlemeniz yeterlidir; markanızı oluşturmak için alan adınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu adımı yalnızca bir kez tamamlamanız gerekecektir.