AMD Opteron A1100, ARM’ı veri merkezlerine getirdi

AMD Opteron A1100; sunucular, tümleşik ağlar ve depolama uygulamaları için inovasyon ve ölçeklenebilir performans konusunda yeni bir dönem başlatacak.

AMD, veri merkezleri için inovasyon ve üst düzey performans sunan “Seattle” kod adlı AMD Opteron A1100 yonga üstü sistemini (SoC) duyurdu. SoftIron, Silver Lining Solutions (SLS), Kurumsal Linux tedarikçileri Red Hat ve SUSE gibi yazılım ve donanım iş ortakları ile birlikte çalışan AMD, Opteron A1100 ile ARM tabanlı sistemlerin uygulama süresini kısaltırken veri merkezlerinde ARM ekosistemine destek vermeye devam ediyor.

Bugün itibariyle kullanıma sunulan Opteron A1100 serisi yonga üstü sistem, AMD tarafından geliştirilen ilk 64 bit ARM Cortex-A57 tabanlı platform olma özelliğini taşıyor. Yüksek hızda ağ ve depolama bağlantısı ve üstün enerji verimliliği için ARM Cortex-A57 işlemcilerini kullanan AMD Opteron A1100 serisi; ağ, web ve depolama iş yükleri için dengeli bir sahip olma maliyeti sunuyor.

AMD Opteron A1100 Serisi’nin özelliklerinden bazıları şöyle:

    • Paylaşımlı 4MB level 2 ve 8MB level 3 önbellekli sekiz ARM Cortex-A57 çekirdeği
    • ECC ile 1866 MHz’ye kadar destek sağlayan 2x 64-bit DDR3/DDR4 kanalı
    • 2x 10Gb Ethernet ağ bağlantısı
    • 8 şeritli PCI-Express® Gen 3
    • 14 SATA-3 portu

AMD Opteron A1100

AMD Opteron A1100 SoC, geliştiriciler için Overdrive 3000 ile SoftIron’a hızlı ve güvenilir sistemler ile güç veriyor. SoftIron’un yeni Yazılım Tanımlı Depolama çözümleri de Opteron’un zengin özelliklerinden faydalanacak. Silver Lining Solutions (SLS) ile gerçekleştirilen ortaklık kapsamında da SLS’in yapı teknolojileri, stream, web ve depolama hizmeti veren bulut ve hiper ölçekli veri merkezleri için Opteron A1100 serisinin kullanıldığı yenilikçi yoğun sunucu tasarımlarına entegre edilecek. Düşük gecikme süreli ve enerji tasarruflu, 60Gbps anahtarlama yapısı içeren SLS Fabric Interconnect, PCI Express genişleme kartı veya özelleştirilmiş sunucu uygulamaları için ASIC olarak sunuluyor. Silikon inovasyonlarına ek olarak AMD yeni işlemciler için kritik önem taşıyan 64 bit ARM yazılım ekosistemini desteklemeye devam ederken, lider Linux tedarikçileri Red Hat ve SUSE ile birlikte işletim sistemi ve uygulama desteği üzerine çalışmalar yürütüyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.