AMD, PlayStation 5 ve yeni Xbox için 5 kat hızlı APU üzerinde çalışıyor

AMD’nin PlayStation 5 ve yeni Xbox için üretmeyi planladığı yeni APU’lar PS4 ve Xbox One’daki APU’lardan 5 kat hızlı çalışacak.

PlayStation 4 ve Xbox One henüz ikinci yıllarını dolduruyorlar ama teknoloji dünyasında şimdiden heyecan verici PlayStation 5 ve yeni Xbox haberleri dönüyor. Bu iki oyun konsolun güç veren AMD, PlayStation 5 ve bir sonraki Xbox modeli için beş kat daha yüksek performans üretecek işlemciler üzerinde çalışıyor.

2018 yılında tanıtılmaları beklenen yeni nesil Sony ve Microsoft oyun konsollarında AMD işlemci kullanılacağı şimdilik resmileşmiş değil. Ancak haberler doğrultusunda görünen o ki AMD firması şimdiden bu iş için hummalı çalışmalar yürütüyor. PlayStation 4 ve Xbox One, AMD’nin Jaguar mikromimarili APU‘larından güç alıyor ve oyuncular bu durumdan memnun görünüyor. Bir sonraki konsol neslinde AMD için “Neden olmasın?” dendiğini şimdiden duyar gibiyiz.

playstation-4-ici
PlayStation 4’ün içi

APU (Accelerated Processing Unit) işinde lider konumda olan AMD, şu anki teknolojiye göre beş kat daha yüksek hızda çalışan APU’lar üretirse, PlayStation 5 ve yeni Xbox’ta 4K oyun çağı başlayabilir. Bakalım konu hakkındaki gelişmeler bizlere neleri gösterecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.