AMD, sanal gerçeklik içerik üretim platformu Radeon Pro’yu tanıttı

AMD Radeon Pro platformu ile VR içerik üretimi hız kazanacak. Sinematik kalitede içeriklerle sanal gerçekliğin gerçek kapasitesi ortaya çıkacak.

AMD, günümüz sanal gerçeklik içerik üreticilerinin karşılaştığı en önemli iki sorun olarak bilinen, sinematik hissiyatı sağlayan VR içerik üretimi ve söz konusu içeriğin izlenme oranlarını arttırma konularına yönelik yeni çözümlerini duyurdu. İki gün boyunca medya, eğlence ve teknolojinin önde gelen simalarını bir araya getiren VR on the Lot Zirvesi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren AMD, burada gerçek zamanlı, foto gerçekçi VR içerikleri sunmaya odaklı yenilikçi Radeon Pro teknolojilerinin detaylarını ve hane dışı sanal gerçeklik içerik tüketimi konusundaki geliştirdiği yeni iş birliklerini duyurdu.

Radeon Pro teknolojisi sanal gerçeklikte yaratıcılığın önünü açıyor

SIGGRAPH 2016’da duyurulan Radeon Pro teknolojisi, modern içerik yaratımı süreçleri için geliştirilmiş özel çözüm ve açık kaynak yazılımların odağında, temel olarak farklı bir yaklaşımı temsil ediyor. VR on the Lot süresince, AMD gerçek zamanlı foto gerçekçiliğin ulaşılmasındaki zorluklara, akıcı VR deneyimleri için sentetik işlenen ve filme çekilen içeriklerin nasıl sağlanacağına dair konulara ışık tuttu.

Radeon Pro VR içerik üretme platformunun kalbinde yeni Radeon Pro WX 7100 GPU yer alıyor. Ödüllü, Polaris grafik mimarisi temel alınarak geliştirilen bu ileri seviye, profesyonel grafik kartı 1000$ tavsiye edilen satış fiyatı ile zorlayıcı medya ve eğlence iş akışları ve profesyonel VR içerik üretimi gereksinimlerinin üstesinden kolaylıkla geliyor.

project-loom

Bu ileri seviye donanıma, Radeon ProRender ve AMD Project Loom yazılımları eşlik ediyor. GPUOpen.com üzerinden indirilebilen, açık kaynak kodlu Radeon ProRender, olağanüstü fotogerçekçi içerikler üretmek üzere geliştirildi. Radeon Pro grafik yongaları ve Radeon ProRender yazılımından faydalanan içerik yaratıcıları gerçek hayata benzer ürün kalitesi çıkışları elde ediyorlar.

AMD Project Loom, filme çekilmiş sanal gerçeklik içerikleri için 4K çözünürlükte, saniyede 30 resim kare hızı sunmak adına 24 adede kadar kamera çıktısından oluşan 360 derece video birleşimini mümkün kılıyor. AMD Project Loom’un yıl sonuna kadar GPUOpen.com üzerinden kullanıcılara sunulması planlanıyor.

4K çözünürlüğe sahip 360 derece videoları da içeren muazzam veri setlerini işlemek üzere geliştirilen AMD Radeon Pro Solid State grafik kartı, kullanıcılara inanılmaz performans kazanımları sağlamak için grafik yongasına doğrudan bağlı olarak çalışan bir terabaytlık bellek sunuyor. Şimdilik geliştirici kiti olarak kullanıcılara sunulan Radeon Pro Solid State 8K çözünürlüklü ham videoları kolaylıkla işleyerek, geleneksel grafik belleklerine kıyasla 17 resim kare hızı fazla, saniyede 90 resim kare üzeri hızlarda video kullanımına izin veriyor.

radeon-pro-ssg

VR ekosistemi hane dışına genişliyor

VR on the Lot zirvesinde, AMD ayrıca VR ekosistemini hanelerin dışına taşıyacak iş birlikleri geliştirdiğini duyurdu. Awesome Rocketship, Howie’s Game Shack® ve VRrOOmile gerçekleştirilen ortaklıklar sonucunda AMD’nin gelişmiş donanım ve yazılımlarının AVM, sinema, internet kafe ve diğer perakende noktalarında, mekanlar için yeni gelir fırsatları, içerik yaratıcıları için yeni dağıtım noktaları ve tüketiciler için yeni eğlence deneyimleri yaratılması hedefleniyor.

Hollywood teknolojilerine olan ilgisi dünyaca bilinen AMD, yakın zamanda Sunset Boulevard üzerinde açtığı yeni ofisi ile medya ve eğlence dünyasındaki prodüksiyon ve iş birliklerine daha etkili destek sunmayı amaçlıyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.