Google Bazı Android Cihazların Trojan Ön Yüklü Şekilde Satıldığını Onayladı

Google’ın yayımladığı yeni blog yazısı, bazı Android cihazların piyasaya trojan ön yüklü olarak piyasaya sürüldüğünü onayladı.

Akıllı telefonlar özellikle son on yıldır hayatımızın en önemli teknolojik cihazları konumunda. Binlerce farklı uygulamayla “akıllı” hale gelen bu cihazlar maalesef bizleri bazı güvenlik tehditleriyle de karşı karşıya bırakıyor. Günümüz akıllı telefonlarında, özellikle de Android cihazlarda kötücüller ya da virüslere rastlamak hiç de zor değil. Kaynağı belirsiz uygulamalar indirerek telefonunuzu güvenlik tehditlerine maruz bırakabilirsiniz. Google’ın yeni blog yazısı, güvenlik tehditlerine karşı ne kadar savunmasız olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Normalde zararlı yazılımları bilinçsizce indirerek oluşturduğumuz güvenlik tehditlerinin bazı Android cihazlarda ön yüklü gelen trojanlar şeklinde bile bulunabildiği onaylanmış oldu.

İlginizi çekebilir: 2019 Mac Pro Rende mi Canavar mı? – CTV Gündem 09.06.2019

Google Bazı Android Cihazların Trojan Ön Yüklü Şekilde Satıldığını Onayladı

Şu an için hangi marka ya da hangi model Android cihazların trojan ön yüklü olarak piyasaya sunulduğu belirtilmedi. Triada adı verilen kötücül yazılım, bazı Android cihazlarda fabrika çıkışı olarak ön yüklü geliyor ve kullanıcıların kişisel veri güvenliğini tehdit altında bırakıyor. Bilgisayar korsanlarının kişisel verilerimize erişmesini, hatta cihazları uzaktan kontrol altına alabilmesini sağladığı belirtilen Triada için önemli bir Android güncellemesi Google tarafından sunulacak. Bakalım birileri çıkıp bu kötücül yazılımı hangi Android telefon üreticilerinin yaydığını açıklayacak mı.