AOC G2590VXQ inceleme – 1 ms 75 Hz Oyuncu Monitörü

AOC G2590VXQ inceleme konuğumuz oldu. Bu oyuncu monitörü 24,5 inç boyutlu ekranında 1 ms tepki süresi ve 75 Hz tazeleme hızı gibi önemli özellikler sunuyor.

AOC firmasının oyun tutkunları için özel olarak geliştirdiği AOC G2590VXQ, hızlı ve zarif bir monitör arayanlara hitap ediyor. Özellikle rekabete dayalı oyunları oynamayı sevenlerin aradığı 1 ms tepki süresi bu monitörde dikkat çeken özellikler arasında. 75 Hz tazeleme hızında AMD FreeSync teknolojisini destekleyen AOC G2590VXQ görüntü yırtılmalarını ortadan kaldırıyor. Hareketli sahnelerde bulanık görüntüler yaşanması sorununu yaşatmıyor.

AOC G2590VXQ Tasarım Özellikleri

AOC’nin bu monitörü son derece ince çerçevelere sahip. Ekranın altında bulunan çerçeve yüzeyi kırmızı renkte tasarlanmış. Oyuncular için motive edici bir görünüm oluşturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yan yana iki ya da üç monitörlü çoklu monitör konfigürasyonu oluşturmak istiyorsanız AOC G2590VXQ son derece müsait bir tasarıma sahip.

Monitörün arka kısmında 2 adet 2 watt’lık hoparlör bulunuyor. HDMI yuvası üzerinden kullanırsanız monitöre hoparlör bağlamadan ses alabiliyorsunuz. Tabii ki dahili hoparlörlerin ses kalitesi pek iyi değil. Ancak hoparlör ya da kulaklık olmadığında idareten kullanılabilecek seviyede. Hoparlörün üst kısmında bulunan yuvarlak joystick ile monitörün ayar menüsünü kolayca kontrol edebiliyorsunuz.

Monitörün arka alt kısmında bulunan giriş çıkış panelinde bir adet VGA bir adet DisplayPort, iki adet de HDMI 1.4 yuvası bulunuyor. Çok zengin görüntü girişi seçenekleri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer hem bilgisayar, hem oyun konsolu hem de Android TV gibi cihazları aynı anda tek monitöre bağlı tutmak istiyorsanız bu ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

AOC G2590VXQ Donanım Özellikleri ve Performans

AOC G2590VXQ, 24,5 inç (62,2 cm) diyagonal boyutlu mat kaplamalı TN panele sahip bir monitör. Ekran çözünürlüğü 1920×1080 piksel seviyesinde, tepki süresi 1ms, maksimum tazeleme hızı ise 75 Hz’e kadar çıkabiliyor. 30-75 Hz arası tazeleme hızlarında AMD FreeSync teknolojisi destekleyen bu monitör oyunlarda görüntü yırtılması sorununu ortadan kaldırıyor.

Monitörün ekran paneli WLED arka aydınlatmaya sahip ve 250 nit parlaklık sunuyor. Ekran parlaklığı çok yüksek seviyede değil ancak genel olarak yeterli seviyede. Ekran ayrıca 1000:1 statik kontrast, 20.000.000:1 dinamik kontrast ve 170/160 derece görüş açısı özelliklerine sahip. TN panele sahip olan bu monitörün görüş açısı IPS paneller kadar geniş değil. Bu monitör oyun performansı ve akıcı görüntü oynatma deneyimiyle öne çıkan bir monitör.

Monitörü kullandığımız sürede CS:GO, PUBG, Euro Truck Simulator ve Battlefield V oyunlarını oynadık. Tüm bu oyunlarda yüksek performans ve akıcı görüntü deneyimi dikkatimizden kaçmadı. AOC G2590VXQ kendi fiyat aralığındaki birçok rakibinden daha yüksek performanslı bir oyuncu monitörü. Ekranın iki handikapı var, onlar da VA ya da IPS panellere göre düşük kalan renk doygunluğu ve nispeten dar görüş açısı.

Cihaz.TV Yorumu

AOC G2590VXQ; yüksek oyun performansı, AMD FreeSync teknolojisini desteklemesi, zengin giriş-çıkış seçenekleri ve zarif tasarımıyla fiyatının hakkını veren bir oyuncu monitörü. Eğer 1000 TL’yi aşmayan fiyatlarla oyuncu monitörü satın almak istiyorsanız AOC G2590VXQ tercih seçenekleriniz arasında bulunmalı. 3 yıl garantiyle satılan bu monitör uzun bir kullanım deneyimi için doğru seçeneklerden biri. AOC G2590VXQ’yu Cihaz.TV Fiyat/Performans ödülümüze layık görüyoruz.

AOC G2590VXQ Cihaz.TV Puanı: 8/10