Apple Daha İyi Kullanıcı Deneyimi Sunmak İçin Uzaya Uydu Fırlatabilir

Apple’ın bir uzaya çıkmadığı kalmıştı, sanırız o da gerçek olacak. İddialara göre Apple yeni bir uydu teknolojisi için AR-GE yatırımı yapıyor.

Bir zamanlar sadece bir bilgisayar üreticisi olan Apple günümüzde daha çok iPhone’larıyla öne çıkıyor. İyiden iyiye telefon üreticisi olarak anılmaya başlanan Apple’ın bu sektördeki teknoloji geliştirme konusundaki arzusuna diyecek yok. Her geçen yıl iPhone’larını hem donanımsal hem de yazılımsal olarak geliştirmeye büyük bir bütçe ayıran Apple, kullanım deneyimini farklı bir boyuta taşımaya hazırlanıyor. Bloomberg’in haberine göre Apple, yeni bir uydu teknolojisi üzerinde çalışmalara başladı.

İlginizi çekebilir: İnternet Alemindeki En İyi DeepFake Videoları

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde kullanılmaya başlanabileceği tahmin edilebilen bu uydu teknolojisi, Apple’ın kendi cihazlarını kullanan teknoloji tutkunlarına özel imkanlar sağlayabileceği anlamına geliyor. Burada öne çıkan noktalar daha hızlı harita servisleri, konum takibi konusunda isabet yükselişi ve tabii ki mobil bağlantı servis kalitesinin artması olarak nitelendiriliyor. Kendi uydularını geliştirip uzaya fırlatmayı hedefleyen, ya da halihazırda uzayda bulunan bazı uydulara kendi teknolojisini entegre etmeyi isteyen Apple’ın önünde herhangi bir engel yok. Çünkü firma gelir sağlama ve nakit rezervi konusunda dünyanın en başarılı firmalarından biri konumunda.

Bloomberg’in yorumlarına göre bu proje hiçbir zaman hayata geçirilememe ya da ölü doğma riskine sahip. Ancak görünen o ki Apple’ın AR-GE bütçesi hızla artıyor ve yeni araştırmalar için firmanın planları olduğu açıkça belli oluyor. 2019 yılında 16 milyar doları araştırma ve geliştirmeye ayıran Apple, AR-GE bütçesini %14 artırmış oldu. Bakalım bir gün iPhone’ların Apple’a özel uydular aracılığıyla mobil bağlantıya kavuştuğu günleri görebilecek miyiz.