AsteroidOS, Android Wear’a alternatif açık kaynaklı işletim sistemi

AsteroidOS, Android Wear akıllı saat kullanıcılarını Google’ın boyunduruğundan kurtarmak için geliştiriliyor

Bilim kurgu eserlerinin vazgeçilmez teknolojileri arasında yer alan giyilebilir cihazlar, yıllar boyunca teknoloji tutkunlarının hayallerini süsledi. 1900’lü yılların hayali cihazları, yonga seti üretim süreçlerinin gelişmesi sonunda gerçek ürünlere dönüştüler. Birçok gelişmiş akıllı saat, spor bilekliği ve giyilebilir GPS modeli, uygun sayılabilecek fiyatla temin edilebiliyor. Fakat gerçek dünyayı bilim kurgu romanı şeklinde yazsaydık, kasvetli bir atmosfer oluşturmamız gerekirdi. Çünkü cihazlarımızı nasıl kullanacağımız bize bir avuç şirket tarafından dikte ediliyor. AsteroidOS adlı açık kaynaklı işletim sistemi, dev şirketlerin ürettiği ve kısıtlı özelliklere sahip akıllı saatleri özgürleştirmeyi hedefliyor.

AsteroidOS, Android Wear akıllı saat modelleri için geliştirilen açık kaynaklı bir işletim sistemi.

Android Wear’a alternatif oluşturmayı hedefleyen AsteroidOS, halihazırda varolan Android sürücülerini kullanıyor. İşletim sisteminin Bluetooth özelliği, BlueZ 5 kütüphanesini temel alıyor. Kullanıcı arayüzü de OpenEmbedded üzerine kurulu Qt5 ve QML sayesinde ayakta duruyor.

asteroidos-android-wear-akilli-saat-icin-alternatif-isletim-sistemi

AsteroidOS, akıllı saatlerin gelişmesini isteyen ve bolca boş vakti olan kod üstadlarından yardım bekliyor. Giyilebilir teknoloji platformu şimdilik yalnızca LG G Watch üzerinde çalışıyor. İşletim sisteminin daha fazla cihazı desteklemesine yardım etmek istiyorsanız, bu GitHub sayfasını ziyaret edin. AsteroisOS için Qt5 ve QML tabanlı uygulamalar geliştirmeye niyetliyseniz, ihtiyaç duyacağınız tüm yardımcılar yine GitHub‘da sizleri bekliyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.