Casio 2.5D kabartmalı baskı teknolojisi geliştirdi

Casio’nun görme bozukluğu yaşayanlar için geliştirdiği 2.5D kabartmalı baskı teknolojisi CES 2016 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sergileniyor

Japon teknoloji geliştiricisi Casio, görme engelli bireylerin öğrenimini kolaylaştırmayı hedefleyen bir eğitim platformu geliştirdi. Dokunarak algılamanın vurgulandığı yenilikçi teknoloji, karmaşık görseller içeren dijital verinin kabartmalı ders materyaline dönüştürülmesini sağlıyor.

Casio 2.5D baskı teknolojisi CES 2016'te sergileniyor.

CES 2016’da sergilenen yeni nesil yazıcı, Casio patentli ısıl kabartma (Thermal Distend) teknolojisini temel alıyor. Geliştiricilerin 2.5D baskı teknolojisi adını verdiği sistem, henüz erken bir aşamada olduğu için oldukça yavaş çalışıyor.  Bu özel yazıcının baskıyı tamamlaması için en az 1 dakika beklemek gerekiyor.

casio-2_5d-baski-sistemi-gelistirdi-3

Sisteme yollanan görseller iki aşamada hazırlanıyor. İlk etapta renkli olarak iki boyutlu yüzeye aktarılan görsel öğeler, sıcaklık yardımıyla şekilleri ve büyüklükleri doğrultusunda konturlanıyor. Göremeyen bireyler bu yazıcıdan elde edilen çıktılar sayesinde biyoloji, coğrafya ve matematik gibi görsellik içeren dersleri daha kolay öğrenecekler.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.