DisplayPort 1.4 ile 8K çağına hazırız

DisplayPort 1.4 nedir? Bizlere ne gibi avantajlar sağlayacak? VESA firması tarafından duyurulan yeni teknolojiye yakından bakalım.

Teknoloji dünyasına ilgi duyan herkes, görüntü ve ses aktarım teknolojilerinden haberdar olmak ister. Özellikle üst düzey sistemlere sahip olanlar, DisplayPort yuvasının önemini bilirler. 2014 yılından beri 1.3 versiyonuyla karşımıza çıkan ve oldukça yüksek hızda veri iletim gerçekleştiren DisplayPort teknolojisi, VESA (Video Electronics Standards Association) tarafından yapılan duyuruyla 1.4 versiyonuna kavuştu. DisplayPort 1.4 teknolojisiyle birlikte daha yüksek kaliteli görüntü ve ses aktarım imkanları, bu teknolojiyi destekleyen cihazlar arasında kullanılabilecek.

DisplayPort 1.4 8K

USB Type-C ve 8K çağı

DisplayPort 1.4‘ün hayatımıza katacağı en önemli yeniliklerden biri, yeni video taşıma sıkıştırma teknolojisi sayesinde USB Type-C bağlantılarının avantajlarından faydalanabilecek olmamız. HD video ve SuperSpeed USB teknolojilerini tek yuvadan kullanmamızı mümkün kılan USB Type-C bağlantıları, DisplayPort 1.4 teknolojisiyle birlikte 8K’ya kadar video aktarımı yapabilecek. Ayrıca DisplayPort 1.4 bağlantısyla 8Kp60Hz HDR derin renk ve 4Kp120Hz HDR derin renk standartlarında görüntü, bu teknolojiyi destekleyen monitör ve televizyonlara aktarılabilecek. Sözün özü, VESA’nın yeni arabirimi sayesinde 8K çözünürlük için en ciddi adımlardan biri atıldı diyebiliriz.

Giderek artan çözünürlük değerleri hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyoruz. Sizce 8K televizyonlarımız ve monitörlerimiz için gerekli mi?

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.

One thought on “DisplayPort 1.4 ile 8K çağına hazırız

  1. Televizyon için olabilir ama gerekli yayın hayalden öte şuan monitörler 2k üstü abartı gibi geliyor bana göz sağlığı açısından die düşünüyorum

Comments are closed.