Firefox ilk kez Internet Explorer’ı geçti

Uzun yıllar boyunca tarayıcı pazar payı konusunda liderliği bırakmayan Internet Explorer artık ikinci bile değil. Firefox, ikinciliği IE’nin elinden aldı.

İnternet aleminde birçok kişinin ilk göz ağrısı, sonrasındaysa belası olan Internet Explorer, önce Chrome‘un gerisinde kalarak tacını Google‘a teslim etmişti. Şimdiyse açıklanan verilere göre tarayıcı pazarında ikincilikten de oldu. Microsoft‘un Windows 10 ile birlikte büyük umutlarla bizlere sunduğu Edge bile bu gidişatı değiştiremedi. StatCounter tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Firefox, Internet Explorer ve Microsoft Edge’in toplam kullanım sayısını egale ederek tarayıcı pazarında ikinciliğe yükseldi.

tarayici-pazari-rekabeti-firefox-chrome-ie-statcounter

Tarayıcı dünyasında birinci, açık ara farkla Google Chrome. Yıllar boyunca kararlı bir yükselişle zirveye yükselen ve yerini kimselere bırakmamaya kararlı görünen Chrome, Nisan ayı verilerine göre %60,5’lik pazar payıyla en üst sırada yer alıyor. Nisan ayındaki rakamlarla konuşacak olursak tarayıcıların rekabetinde Firefox %15,6, IE & Edge ikilisi %15,5, diğer tarayıcılar ise %8,4 paya sahip. Bakalım Microsoft bu rakamlarla yüzleştiğinde Firefox’un önüne geçmek için ne gibi hamleler yapacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.