HP, patlama riski bulunan 101,000 bataryasını geri toplatıyor (Güncellendi)

HP, potansiyel risk taşıyan 101.000 laptop bataryasını geri çağırıyor. Hangi modellerin risk taşıdığı haberimizde. (Konu hakkında resmi açıklama geldi)

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında 40,000 lityum-ion dizüstü bilgisayar bataryasını patlama ve ateş alma riski nedeniyle geri çağıran HP, şimdi de farklı yine benzer riskleri taşıyan 101.000 dizüstü bilgisayar bataryasını geri çağırıyor.

ABD Tüketici Ürün Güvenlik Komisyonu‘nun aktardığı bilgilere göre geri çağrılan bataryalar 2013 – 2016 yılları arasında satılan,Panasonic hücre kullanan ve HP, Compaq, HP ProBook, HP ENVY, Compaq Presario ve HP Pavilion modellerine uyumlu bataryalar.

HP’nin yaptığı açıklamaya göre bahsi geçen bataryaya sahip ürünler şirketin web sitesi, Best Buy, Costco, Walmart ve diğer yetkili satıcılar tarafından yurt genelinde satıldı. Ayrıca geri çağırılan bataryaların ayrıca satılmış olma ihtimali de var.

Eğer sizin de bir HP dizüstü bilgisayarınız varsa, bataryanızın geri çağırılan modellerden olup olmadığını bataryanın üzerinde yer alan siyah barkod aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Geri çağrılan batarya kodları 6BZLU, 6CGFK, 6CGFQ, 6CZMB, 6DEMA, 6DEMH, 6DGAL ve 6EBVA.ile başlıyor.

Eğer bu kod numarası ile başlayan bir batarya kullanıyorsanız hemen ürününüzü kullanmayı bırakın ve HP ile irtibata geçin. Konu hakkında HP resmi bir açıklama yaptı. Açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz.

HP Açıklaması

“HP, bazı ülkelerin düzenleyici kurumları ile yapılan işbirliği kapsamında, 2016 Haziran ayında dünya genelinde uyguladığı “gönüllü geri çağırma ve değiştirme” programını 24 Ocak 2017 tarihinde, belirli bazı dizüstü bilgisayar pillerini kapsayacak şekilde genişlettiğini duyurmuştur. Bu geri çağırma, HP’nin Mart 2013 ile Ekim 2016 tarihleri arasında dünya genelinde satılan lityum-iyon pillere sahip dizüstü bilgisayarlarını kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde satılan HP dizüstü bilgisayarlarının yüzde 1’inden daha az kısmı, piller ile ilgili bu durumdan etkilenmiştir. HP, etkilenen bu pilleri ücretsiz olarak yenisi ile değiştirecektir. HP, müşterilerine “HP Battery Recall” sayfası üzerinden pillerinin bu programa dahil olup olmadığını kontrol etmelerini tavsiye etmektedir. http://www.HP.com/go/batteryprogram2016

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here