Intel İstanbul Ar-Ge Merkezi, Harvard’a “sanal öğretmen” yollayacak

Intel İstanbul Ar-Ge Merkezinde geliştirilen “Sanal Öğretmen”e Harvard’lı Profesörler talip oldu

Intel İstanbul Ar-Ge Merkezi laboratuvarlarında geliştirilen ve insan hareketlerini algılayarak kullanıcıyla daha doğal iletişim kurmaya olanak tanıyan Adaptif Öğrenme Platformu’nun başarısı Türkiye sınırlarını aştı. “Sanal Öğretmen” olarak da bilinen proje, Harvard’lı Profesörlerden oluşan, teknolojiyle eğitimi birleştiren çalışmalarıyla dünya çapında ünlü CAST organizasyonunun da dikkatini çekti. Intel ve CAST, gerçekletirdikleri işbirliği kapsamında Intel’in gelişmiş teknolojisi ve CAST’ın eğitim alanındaki tecrübesini birleştirerek projeyi yeni bir boyuta taşıyacak.

Dünyada önemli girişimlerin hayata geçirildiği ruh ve yaratıcı ortamı sağlamak için “Garaj Konsepti” ile İTÜ Arı Teknokent’te 2014 yılında açılan Intel Ar-Ge merkezi, başarısını 4 uluslararası patent başvurusuyla kısa zamanda gösterdi. Özellikle “nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler ve eğitim teknolojileri” alanlarına odaklanan çalışmalar yürüten merkezde, şimdiye kadar tablet ve bilgisayarları mobil POS’a çeviren yazılım, dünyanın kalp ritmini ölçen ilk kişisel ses sisteminin yazılımı, atel ve alçı uygulamalarında sağlık sektörüne büyük yenilik getiren “Akıllı Alçı“ gibi pek çok proje geliştirildi.

Öğrenciyle birlikte çalışan “Sanal Öğretmen”

intel-ar-ge-sanal-ogretmen-23

Eğitim alanında Intel RealSense teknolojisi kullanılarak hayata geçirilen ve“Geleceğin Öğrenme Ortamı” olarak görülen “Adaptif Öğrenme Platformu” da yine Intel’in Ar-Ge Laboratuarlarında tasarlandı ve geliştirildi. Bu sisteme göre bilgisayar ve tabletle ders çalışan öğrencilerin göz ve yüz hareketleri gibi fiziksel verileri üç boyutlu kameralarla algısal hesaplama teknolojisi sayesinde izleniyor. Veriler yapay zekâ ile destekleniyor ve eğitim alan kişinin hangi konularda dikkatinin dağıldığından, neyi sıkça tekrar ettiğine ve ne zaman mola vermesi gerektiğine kadar birçok alanda veri toplanıyor. İnsan duygularıyla empati kurabilen sistem sayesinde kişiye, dikkati dağıldığında daha ilgili olduğu konular önerilmesi veya dikkatini çekebilecek alternatifler sunulması sağlanıyor.

Harvard’lı profesörlerle geliştirilerek global bir proje haline gelecek

intel-ar-ge-sanal-ogretmen-2

Intel Türkiye Ar-Ge merkezi ve Harvard’lı profesörlerin kurduğu CAST ile imzalanan anlaşma kapsamında Intel’in sunduğu teknoloji ve CAST’ın eğitim alanındaki birikimi bir araya geliyor. İşbirliği kapsamında projenin “Geleceğin Öğrenme Ortamı” olarak global düzeye getirilmesi amaçlanıyor. Sanal Öğretmen için yapılan Ar-Ge çalışmasına CAST’ın getireceği araştırma ve bilgi birikimi eklenerek projenin etkisi artırılacak.

Dünyayı sarsacak bir başarı hikâyesini Türkiye’den çıkarmak için Ar-Ge merkezini hayata geçirdiklerini aktaran Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Türkiye’de ilk defa ‘Kullanıcı deneyimi odaklı Ar-Ge’ faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan bir merkez yarattık. Merkezde sosyal bilimciler, tasarımcılar, uygulama geliştiriciler gibi farklı disiplinlerden uzmanlar bir arada çalışarak, kullanıcı deneyimi odaklı projeler gerçekleştiriyorlar. Merkezimizde “nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler ve eğitim teknolojileri” alanlarında başarılı projeler yürütüyoruz. Türkiye’de yaklaşık 800 tane uluslararası patent başvurusu yapılıyor. Bunun 4 tanesinin bizim gibi genç Ar-Ge merkezinden çıkıyor olması ve yüksek teknoloji Ar-Ge’ si yapıyor olmamız çok önemli. Bunun en güzel örneği CAST ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği. Bu Ar-Ge merkezi kısa sürede ciddi cazibe merkezi haline geldi. Hem Türkiye’deki iş ortaklarıyla çalışıyoruz hem de dünyanın önde gelen kurumlarıyla işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu merkezi açarken “Türkiye’den milyar dolarlık girişim” çıkarma iddiamız vardı. İnanıyorum ki ülkemizde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde bu hayalimiz gerçek olacak” dedi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.